07.04.2012, CNA, EWTN
„Kremace se považuje za ukončenou, když je urna uložena na hřbitově,“ říká se v dodatku k nové edici Pohřebních obřadů vydaných italskou biskupskou konferencí.
„Praxe rozptylování popela ve volné přírodě nebo jeho přechovávání na jiných místech než na hřbitově vzbuzuje obavy, zda je v plném souladu s křesťanskou vírou, zejména pokud vyjadřuje panteistické nebo naturalistické pojetí.“**
Nová kniha Pohřebních obřadů byla vydána počátkem minulého měsíce a vstoupí v platnost ve všech italských farnostech 2. listopadu, kdy se připomíná památka všech věrných zesnulých.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Oficiální statistiky naznačují, že asi 10 procent Italů, kteří zemřou, je zpopelněno. V roce 2001 italská vláda povolila přechovávat popel v urně v domácnosti nebo jej rozptýlit na zemi nebo na moři.
Před uvedením nových Pohřebních obřadů média spekulovala o tom, že církev v Itálii tuto praxi také za určitých podmínek připustí.
Tradičně katolická církev povolovala kremaci pouze v případě, kdy bylo nutno rychle odstranit tělo, například v době epidemií nebo přírodních katastrof.
Církev se obávala, že odmítnutí křesťanského pohřbu by mohlo být považováno za odmítnutí křesťanské víry ve vzkříšení těla a nesmrtelnost duše. A skutečně za použití kremace bojovala od doby osvícenství v 18. století mnohá protikatolická hnutí, jako jsou například zednáři.
Praktická aplikace církevního učení ohledně této problematiky byla zmírněna, nicméně v dokumentu svatého oficia Piam et constantem z roku 1963 se uvádí, že kremace často používají lidé „prodchnutí nepřátelstvím, které vyvolávají jejich tajné společnosti“ jako symbol jejich „nepřátelského popření křesťanského dogmatu, především učení o vzkříšení z mrtvých a nesmrtelnosti duše“.
Avšak dokument také zdůraznil, že „takový záměr je zjevně subjektivní a patří k smýšlení zastánců kremace, ale není ničím objektivním, co by patřilo k samotnému smyslu kremace“.
„Kremace nemá vliv na duši ani nebrání všemohoucímu Bohu v obnovení těla,“ uvádí dokument a dodává, že „ani v sobě nezahrnuje objektivní odmítnutí zmíněných článků víry“.
Uzavírá slovy, že mnoho současných zastánců kremace tak nečiní „z nenávisti k církvi nebo křesťanským zvykům“, ale spíše „ze zdravotních, ekonomických či jiných důvodů včetně soukromých nebo veřejných zvyklostí“.
Katechismus katolické církve z roku 1992 tento postoj potvrzuje. „Církev umožňuje kremaci za předpokladu, že se tím nedemonstruje odmítnutí víry ve vzkříšení těla.“
Kodex kanonického práva z roku 1983 hovoří poněkud obšírněji a uvádí, že „církev vřele doporučuje, aby se zachoval zbožný zvyk pohřbívat těla zemřelých. Nezakazuje však jejich spálení, leč by ono bylo zvoleno z důvodů, které jsou v rozporu s křesťanským učením“.
26.06.2026, adoremus.org / EWTN News
Nový průzkum během posledního postního období zjistil, že dvě třetiny katolíků, kteří v posledním roce nebyli u svátosti smíření, zvažují, že by ke zpovědi přišli. Podle průzkumu mezi 1500 dotazovanými katolíky, kteří „alespoň občas“ chodí na mši, 67 % respondentů, kteří loni u zpovědi vůbec nebyli, uvedlo, že zvažují návrat k této praxi, a polovina z nich vyjádřila přání chodit ke zpovědi častěji.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.