25.09.2012, tisk.cirkev.cz
Jak Palladium vzniklo?
V dataci se historici liší. Osobně se přikláním k ranému datování – že tato jeho podoba pochází z roku 1380. O takzvaném „prvním životě“ Palladia mnoho nevíme, dochovaly se jen různé legendy. Dvě z nich popisuje Arsenius z Radbůzy v knize O blahoslavenné Marii, přečisté rodičce syna Božího a o divech, které se dějí před jejím obrazem ve Staré Boleslavi. V prvním vydání píše, že Palladium vzniklo za časů krále Vladislava Jagelonského, avšak dál tuto tezi nerozvíjí. V druhém vydání z roku 1629 už legendu změnil – píše, že bylo pouze objeveno za časů krále Vladislava, a doplnil dovětek o svatováclavském původu Palladia. Poprvé ho tak spojuje se svatým Václavem.
Existují i další legendické příběhy o původu tohoto reliéfu…
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Proč je Palladium uchováváno ve Staré Boleslavi?
Bylo nalezeno v místě mučednické smrti svatého Václava. Zbudovali tu pro něj nádherný chrám, ke kterému vedla z Prahy poutní – takzvaná Svatá cesta se 44 zastaveními. Některá jsou zachována dodnes. Cesta byla hojně využívaná, vždyť Stará Boleslav se stala nejvýznamějším poutním místem celých Čech.
Kdy a jak začíná kult Palladia, tedy jeho takzvaný druhý život?
Někdy na konci 16. století. O počátek se zasloužil právě kanovník svatovítské kapituly Kašpar Arsenius z Radbůzy svou knihou. Z konce 16. století máme první zmínky o poutích do Staré Boleslavi k tomuto reliéfu. Palladium se stalo symbolem českého katolictví. Každá země se snažila mít Pannu Marii za „svou“ královnu. V Polsku to byla Panna Maria Čenstochovská, v Bavorsku zase například Panna Maria Altötingská. Staroboleslavská matička měla být centrem úcty a skutečně se tak stalo.
Jak „přežilo“ Palladium třicetiletou válku?
V roce 1631 vpadli protestantští Sasové do Prahy a hned vyslali malý vojenský oddíl do Staré Boleslavi a Palladium „zajali“. Nejprve ho zneuctili na Staroměstském náměstí – přibili na židli, dali pod šibenici se slovy, jsi-li tak zázračné, pomoz si samo. Poté odvezli z Čech a vydali za veliké výkupné. Podruhé bylo Palladium ohroženo v samotném závěru třicetileté války, kdy se ho zmocnili Švédové. Švédský generál Königsmark byl ale diplomat a chtěl jen výhodné podmínky při Westfálském míru. Daroval proto Palladium císařovně a ta si ho vzala do Vídně. Nejprve si jej chtěla ponechat, protože ho velmi uctívala, ale nakonec jej vrátila do Čech.
Novodobá historie zřejmě k reliéfu příliš laskavá nebyla.
Palladium se zdálo nebezpečné i komunistům, proto bylo znovu „zatčeno“ a do roku 1968 byl originál „uschován“ na StB. Teprve když se o něj začal zajímat biskup Lebeda, bylo vráceno a od té doby už je zpět ve Staré Boleslavi. Teď zas musí být chráněno před odcizením, proto je většinou vystavena pouze jeho kopie a originál se objevuje jen při slavnostních příležitostech a významných svátcích.
Kolik existuje kopií?
Několik. Jedna oficiální je vystavena neustále. Kopie lze nalézt i v řadě domácností a chrámů. Jedna je dokonce ve Philadelphii v USA. Palladium země české je známé po celém světě.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.