Předseda Evropské rady přijal kardinála ze Sarajeva

27.10.2012, CIN


Sarajevský arcibiskup Vinko kardinál Puljic využil své návštěvy v Bruselu k tomu, aby informoval předsedu Evropské rady Hermanna van Rompuye o rostoucí diskriminaci katolíků v Bosně a Hercegovině.

Půlhodinový rozhovor proběhl v souvislosti s návštěvou iniciovanou papežskou nadací Pomoc církvi v nouzi (ACN).

Kardinál sdělil, kolik věřících emigrovalo z Bosny a Hercegoviny, a uvedl, že počet katolíků se od války, která zuřila před dvaceti lety, snížil téměř na polovinu.**

V současné době činí počet katolíků přibližně 440 tisíc.

Kardinál Puljic dále vysvětlil, že o diskriminaci rovněž jasně svědčí skutečnost, že státní orgány běžně vydávají povolení k výstavbě mešit, jejichž počet se v posledních několika desetiletích v samotném Sarajevu zvýšil o několik desítek, zatímco on čekal na povolení stavby malého kostela 13 let.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Kardinál také uvedl, že když měl stát vrátit církevní budovy, byla snaha církve mařena, ačkoli soud pro lidská práva ve Štrasburku v jednom případě vynesl rozsudek ve prospěch církve v Bosně a Hercegovině.

Daytonská dohoda, která ukončila válku, nepřinesla stabilitu a rozhodně ani stejná práva pro všechny. Kardinál řekl, že desítky tisíc uprchlíků stále čekají na příležitost k návratu.

Ale i navzdory diskriminaci katolíků katolická církev neustále usiluje o usmíření s ostatními dvěma skupinami, s muslimy a pravoslavnými, uvedl kardinál.

Předseda Evropské rady van Rompuy poděkoval kardinálovi za jeho upřímná slova. Věří, že „jedinou cestou z krize je evropská perspektiva“.

Zdůraznil, že by to vedlo k lepší zákonnosti, stabilitě a odstranění diskriminace. K tomu, aby se Bosna a Hercegovina přiblížila Evropskému společenství a získala status kandidátské země, by musela splňovat alespoň nezbytné požadavky na právní stát, lidská práva a demokracii.

Kardinál poznamenal, že doba není neomezená. Uvedl, že dochází k určité radikalizaci, která jej znepokojuje. Připomněl, jak bosenský lid ve středověku žádal evropské mocnosti o pomoc proti osmanským Turkům.

Tyto prosby však nepřinesly žádané ovoce a Bosňané pak byli po staletí utlačováni. Van Rompuy opakoval, že „jediná cesta či budoucnost Bosny a Hercegoviny vede do Evropy, konkrétně k integraci do EU“. To je podle jeho názoru důvodem k naději.

Setkání s předsedou Evropské rady bylo začátkem řady rozhovorů s poslanci EU a vysoce postavenými členy Evropské komise, s nimiž kardinál hovořil rovněž o možnosti poskytování podpory konkrétních projektů usmíření.

Toto byl třetí program návštěv význačných biskupů z krizových oblastí v Bruselu, organizovaný prostřednictvím ACN. Jejich cílem je to, aby očití svědci mohli evropským politikům podat autentické zprávy o pronásledování křesťanů nebo jejich diskriminaci.

Při předchozích návštěvách hovořili o situaci ve svých zemích biskupové z Iráku a Pákistánu. Tentokrát se jednalo o oblast v samotné Evropě.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.