Rozhovor o situaci iráckých křesťanů

05.07.2003, Zenit


Křesťané v Iráku jsou po válce vystaveni vyššímu tlaku

Maria Angela Siebrechtová, která v rámci organizace Pomoc církvi v nouzi pečuje o podporu duchovenstvu a je tč. na návštěvě v Brazílii, poskytla interview agentuře Zenit.

Z: Jaká je situace křesťanů v Iráku?

S: **Tisíce křesťanských rodin nemá už po celé měsíce žádné zdroje příjmů. Mnoho vládních úřadů, obchodů a skladů bylo zničeno. Lidé zůstali bez práce, muslimové i křesťané. Situace je velmi nesnadná pro všechny. V Iráku panuje anarchie a chaos. Je naléhavě třeba udělat vše, co je možné, k obnovení normálního života.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Situace křesťanů je obtížná zejména na jihu země. Například v Basře jsou křesťané vystaveni různým tlakům ze strany šíitských muslimů. Ti tvoří většinu a chtějí mít moc. To můžete vidět už když jdete ulicemi. Obrazy Saddáma Husajna jsou nahrazeny obrazy šíitských vůdců.**

Z: Jaké účinky má tento tlak ze strany šíitů na život křesťanské menšiny v Iráku?

S: Sama jsem viděla, jak se křesťanské ženy kvůli vlastní bezpečnosti zahalují od hlavy k patě, když vycházejí na ulici. Jinak by mohly být napadány nebo uráženy. Taková je skutečnost v Basře. Neviděli jsme to v Bagdádu nebo na severu, v Mosulu. Tam je situace lepší. Šíité jsou silnější na jihu, a proto se snaží vyvíjet nátlak.

Z: Jsou demonstrace síly fundamentalistů pokusem prosadit radikální islamismus?

S: To je těžko říct. Nikdo z lidí, s nimiž jsem hovořila - nuncius, biskupové, kněží - nám nedokázala říct, co by se mohlo stát. Všichni doufají, že nynější situace neposlouží k posílení muslimského fundamentalismu. Ale nikdo takovou možnost nemůže vyloučit, zejména na jihu.

Z: Je zahalování tváře žen z obavy před napadáním symptomem růstu muslimského fundamentalismu živeného mocenským vakuem?

S: To nemůžeme říct. Okupační síly nemůžou být všude. Hlavní starostí nyní není bezpečnost křesťanů, ale bezpečnost každého. I v Bagdádu se studenti, zvláště mladé ženy, bojí vrátit se na univerzitu, bez ohledu na to, jsou-li muslimy nebo křesťany. Lidé nevědí, co je čeká za rohem.

Z: Jaké budoucnost čeká křesťany?

S: Těch nemnoho křesťanů, kteří zůstali v Iráku, je v pokušení odejít ze země. V jistém smyslu jsou k emigraci nuceni. Cítí, že v novém Iráku nebudou moci hrát žádnou roli. Při úvahách o budoucnosti se mluví o šíitech, o sunnitských muslimech, o Kurdech, ale ani zmínky o křesťanech. Je pravda, že jsou jen menšinou, ale mají právo v zemi zůstat stejně jako všichni ostatní.

V dané chvíli mají lidé dojem, že se všechno hroutí. Útoků proti americkým silám přibývá. Obávám se, že situace v Iráku bude rostoucí měrou kritická.

Z angličtiny přeložil Dr.Václav Frei

Sao Paulo, 4.7.2003


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.