18.06.2015, CNA
Na nahrávce také říká, že „islám nikdy nebyl náboženstvím míru. Islám je náboženstvím boje. Nikdo by si neměl myslet, že válka, kterou vedeme, je válkou Islámského státu. Je to válka všech muslimů, ale Islámský stát stojí v jejím čele. Je to válka muslimů s bezvěrci.“
P. Samir řekl, že al-Bagdádího poselství je „velmi chytře formulováno, protože odpovídá očekávání části islámského světa,“ a že salafisté – stoupenci hnutí, které si za vzor bere první generaci islámské společnosti –, „se zaradují a řeknou: Konečně jsme našli pravý islám!“
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
P. Samir vysvětlil, že Mohamed si v Mekce počínal nenásilně, ale po roce v Medíně „začal bojovat, nejprve proti Mekkáncům, pak proti kmenům, aby je obrátil... Nakonec jej následovala většina kmenů v Arábii. Ty tak nicméně učinily proto, že to pro ně byl vojenský náčelník, a nikoli náboženský vůdce.“
Jezuita toto tvrzení podložil zmínkou o tom, že když Mohamed zemřel, kmeny na Arabském poloostrově se vzbouřily proti jeho nástupci, Abú Bakrovi, prvnímu chalífovi, v odpadlických válkách. Abú Bakr konsolidoval chalífát a rozšířil ho do dnešního Iráku a Jordánska.
„Je zajímavé,“ napsal P. Samir, „že si tento nový ,chalífa‘ zvolil jméno Abú Bakr a že chce rozpoutat svatou válku po celém světě, aby se každý podrobil islámu.“
Al Bagdádího poselství „má za cíl oživit myšlenku, která je v islámu hluboce zakořeněna, a totiž: Vykonejme každý svou hidžru, opusťme všechny ty, kteří chtějí islám míru, a připojme se k pravému islámu, který si podmanil nejprve Arábii, pak Blízký východ a poté Středozemí.“
Islámský stát se objevil uprostřed syrské občanské války a v roce 2014 se rozšířil do Iráku, dobyl značnou část obou zemí a vyhlásil chalífát. Minulý měsíc byl chalífát vytlačen z iráckého města Tikrít, ale 17. května obsadil Ramadi a nyní se blíží k Palmýře, jednomu z největších archeologických nalezišť na Blízkém východě.
P. Samir považuje chalífovo poselství za výzvu mladým muslimům, kteří jsou oddaní svému náboženství, a řekl, že „přesvědčí mnoho muslimských tradicionalistů, aby se stali salafisty a bojovali“.
„Co lze dělat tváří v tvář takovémuto volání do zbraně?“ uvažoval kněz. Uprostřed války Islámského státu „je vojenský boj možná nezbytný, ale nebude rozhodující. Vojenské zásahy omezí násilí, sníží se krveprolití, IS bude zatlačen, ale hnutí bude pokračovat, protože je součástí islámu.“ P. Samir napsal, že „jediným řešením je radikální reforma toho, jak sami muslimové vnímají islámské dějiny“.
Uvedl, že al-Bagdádího tvrzení, že „islám nikdy nebyl náboženství míru“ je přehnané, a že toto náboženství „mělo i mírová období. Říci, že islám znamená jen válku, je také chybou.“
„Islám je válka i mír,“ naznačil P. Samir. „A je nejvyšší čas, aby muslimové znovu přezkoumali své dějiny.“
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.