24.07.2003, TS ČBK
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Pan kardinál Vlk ve své letošní slavnostní promluvě na Velehradě zmínil nepřejícnost některých politiků k církvím, tedy hovořil nikoli o církvi jedné, nýbrž měl na mysli církve obecně. Jako zástupce ERC jsem jeho vyjádření uvítal, protože potíže ve vztazích mezi MK ČR a církvemi vnímá většina představitelů křesťanských církví. Ministerstvu kultury se totiž nepovedla hra ROZDĚL A PANUJ. Celá ERC svůj podíl na přípravě zákona 03 z roku 2002 Sb. i závěrečnou fázi jeho tvorby "o nás bez nás", hodnotí stejně jako ČBK. Společný je i náš názor, že tento zákon ve své původní podobě, tedy před zrušením některých zcela klíčových ustanovení Ústavním soudem, církve poškozoval a byl dokonce horší než zákon, který mu předcházel. Společné je i naše zklamání ze zkušenosti, že výklad rozhodnutí Ústavního soudu je obcházen a vykládán jednostranně v neprospěch církví. Nejedná se např. jen o odmítnutí registrace některých římskokatolických Charit, nýbrž i o odmítnutí registrace diakonických zařízení evangelických církví. Nedomnívám se, že Římskokatolická církev požaduje nadřazení kanonického práva nad český právní řád. Dohoda mezi Českou republikou a Svatým stolcem, kterou Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR neschválila, se setkala s podporou ERC s výjimkou jediné církve.
Uvědomujeme si, že žijeme v demokratickém státě, který musí být neutrální ve věcech náboženských. Neutrální však neznamená proticírkevní nebo protikřesťanský. V západní Evropě platí dlouhá desetiletí osvědčená zásada, princip subsidiarity. Stát a církve se považují za partnery a v oblasti obecného dobra společnosti se navzájem podporují, pomáhají si a slouží. Tento vztah je pro společnost prospěšný bez ohledu na příslušnost či nepříslušnost jejich členů k církvím. Církve u nás nechtějí ani nepožadují zvláštní privilegia ani "zvláštní zacházení". Společnost dokáže posoudit a ocenit prospěšnost (neprospěšnost?) církví. Slušné zacházení pro mne znamená budování vztahů na korektnosti, čestnosti, vzájemné vstřícnosti, vytváření prostředí, přátelství a důvěry. Je pozoruhodné, že míra pnutí mezi MK ČR a církvemi, jaké jsme nyní svědky, nebyla za žádného ministra kultury po listopadu 89. Na druhé straně se setkáváme u celé řady politiků, ministrů, na čele s panem premiérem s velice přejným a čestným jednáním a to nás naplňuje vděčností a nadějí, že se nám společně podaří uzdravit naše vztahy. Jako křesťané chceme učinit tímto směrem první krok.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.