28.11.2015, LifeSiteNews
I rostoucí počet kněží je výsledkem nejen misijního úsilí, ale také skutečnosti, že kněžství je na černém kontinentu jednou z mála možností sociální jistoty.“
Blogger Leroy Huizenga, který část článku přeložil, kritizoval na portálu First Things tento postoj jako „měkký rasismus“. Uvedl, že na webovou stránku katolické církve takový článek nepatří.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
„Všichni víme, že německá biskupská konference je jednou nejprogresivnějších na světě. Je nicméně neuvěřitelné, že se takové výroky - tupé hanobení afrických křesťanů a kněží jako chudých a nevzdělaných (Odendahl mohl právě tak dobře napsat ’snadno ovladatelných‘) a bezdůvodné napadání kardinála Saraha - mohou objevit na jejím takovém webu,“ napsal.
„Progresisté by se takového hříchu a zločinu ’natürlich‘ nikdy nedopustili, ale je jisté, že tato slova skutečně znamenají měkký rasismus, rasismus jako paternalismus bílé západní elity.“
Afričtí preláti si získali solidní reputaci pevných obhájců katolické sexuální morálky díky svému neochvějně ortodoxnímu vystupování na nedávno ukončené synodě o rodině v Římě. V jedné chvíli na synodě kardinál Rober Sarah naléhavě vyzval katolické představitele, aby za největší moderní nepřátele rodiny uznali, jak řekl, dvě „démonické apokalyptické šelmy“, totiž „modloslužbu západní svobody“ a „islámský fundamentalismus“. „Čím byl ve 20. století nacismus, fašismus a komunismus, tím jsou dnes západní ideologie homosexualismu a potratu a islámský fanatismus,“ řekl ve svém projevu na synodě minulý měsíc.
Trváním na ortodoxii si však afričtí církevní představitelé nadělali také nepřátele, zejména z tábora západních prelátů snažících se zformovat si katolickou církev ke svému obrazu a podobenství, nikoli podle Písma, Tradice a učitelského úřadu Církve.
Na loňské synodě zašel německý kardinál Walter Kasper tak daleko, že prohlásil, že hlas afrických katolíků v oblasti učení Církve o homosexualitě by se zkrátka neměl brát v úvahu. Afričtí kardinálové „by nám neměli tolik říkat, co máme dělat“, řekl v říjnu 2014 v rozhovoru s tiskovou agenturou ZENIT a dodal, že africké země jsou „velmi odlišné, zejména pokud jde o gaye.“
Letos v listopadu belgický kardinál Godfried Danneels, místo aby pochválil Afriku za živý a kvetoucí katolicismus, řekl, že afričtí preláti se jednoho dne budou muset obrátit na Evropu, aby jim poskytla něco, co nazval „užitečnými tipy“, jak se vypořádat se „sekularizací“ a „individualismem“.
Tento výrok kritizovala francouzská obhájkyně rodiny Jeanne Smitsová jako „povýšenost toho nejhoršího druhu“, vezmeme-li v úvahu skutečnost, že četné evropské kostely jsou prakticky prázdné, povolání ke kněžství a zasvěcenému životu stagnují a katolická víra v Evropě, a v Belgii obzvlášť, celkově upadá.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.