Křesťané v Aleppu slavili svátky s nadějí, že se vrátí mír

11.01.2017, RT

Křesťané v Aleppu slavili pod obrovským vánočním stromem, který se rozsvítil poprvé po pěti letech, a vítali to, co mnozí popisují jako návrat míru do města, které se nyní dostalo zpět pod plnou kontrolu vlády. Pád povstalci ovládaného východního Aleppa znamená pro příznivce prezidenta Bašára Asada největší vítězství v téměř šest let trvající syrské občanské válce a mnozí v provládních částech města se radují.


Nicméně porážka povstalců také přinesla vážné těžkosti civilistům, kteří uprchli z povstaleckých oblastí, tisíce z nich jsou nuceni tábořit v zasněžené pustině. Humanitární organizace tvrdí, že mnoho lidí je ohroženo a děti umírají, neboť jsou vystaveny krutému zimnímu počasí.

Ve válkou zpustošené katedrále sv. Eliáše, která se nachází v místech bývalé frontové linie v historické části Aleppa, se kněží za účasti desítek věřících včetně několika ruských důstojníků při první vánoční bohoslužbě po pěti letech modlili za mír.

„Slavnostní atmosféra je velkolepá. Je to nové narození Ježíše Krista a nové zrození města Aleppa,“ řekl George Bakhash, vůdce křesťanské komunity. Řekl, že počet účastníků bohoslužeb v celém městě stoupá, když se teď věřící již nemusí bát raket z oblastí ovládaných povstalci.

Mnoho syrských křesťanů podporuje v občanské válce vládu a považuje Asada, člena sekty odvozené od šíitské menšiny, za svého ochránce před povstaleckými bojovníky pocházejícími převážně ze syrské sunnitské většiny.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

V relativně nepoškozených částech města, které jsou již dlouho v rukou vlády, byly restaurace plné křesťanů dlouho do noci. Stovky lidí tančily a slavily ve čtvrti Azizya, kde na veřejnosti nebyl rozsvícen vánoční strom od roku 2012, kdy povstalci obsadili východní část města.

V živém přenosu vysílaném ve státní televizi žena označená jako matka zabitého syrského vojáka nesla fotografii svého syna vedle obrazu Panny Marie. „Jsem si jistá, že jeho duše má nyní klid, protože Aleppo bylo osvobozeno,“ řekla.

Přestože někteří křesťané zůstávali stranou občanské války, mnozí považovali vzestup Islámského státu a dalších sunnitských povstaleckých skupin za ohrožení samotné existence jejich komunit, z nichž některé jsou staré jako Bible. Křesťanská populace Aleppa se podle Bakashe od počátku konfliktu zmenšila z původních 250 000 na přibližně 50 000.

Mimo město rebelové stále ovládají nejméně 40 procent provincie Aleppo a stále občas střílejí děly z okraje města směrem na jih. Ruská letadla po pauze, kdy během příměří byli evakuováni povstalci z města, obnovila masivní údery na povstalci ovládané venkovské oblasti Aleppa.

Při bombovém útoku v povstalci držené obci Atareb v západní části venkovské oblasti Aleppa bylo zabito nejméně sedm uprchlíků, kteří utíkali z města během evakuace, uvedli místní obyvatelé. Někteří lidé, kteří během války uprchli z východního Aleppa, se začínají vracet, aby si prohlédli domy ve čtvrtích, jež byly proměněny v trosky při leteckém bombardování, které zesílilo v loňském roce, kdy Rusko vstoupilo do války.

Armáda a provládní milice stále pročesávají části východního Aleppa. Povstalci obviňují provládní síly z toho, že provádějí hromadné popravy stovek mladých lidí, kteří zůstali v oblasti, a že rabování je na denním pořádku. Vláda popírá, že by její síly popravovaly zajatce nebo rabovaly domy.

Tisíce lidí, kteří byli odvezeni autobusy z východních oblastí Aleppa poté, co povstalci podlehli vládním vojskům, skončili v provizorních táborech vystaveni mrazivému zimnímu počasí. Mnozí opustili vše, když prchali po dohodě o evakuaci, a zůstali většinou pouze starší lidé. „Vzali jsme si jenom pár kousků oblečení... Přišli jsme o všechno,“ napsal pětapadesátiletý Omar Sarout z provizorního tábora pro více než 700 lidí, většinou žen a dětí, zřízeného charitativními organizacemi z Turecka a zemí Zálivu.

Yousef Hanbali, tesař, který uprchl z Aleppa do provizorního tábora v provincii Idlíb, řekl, že jeho rodina doufá, že se dostanou do Turecka a najdou tam práci. „Potřebujeme peníze. Odešli jsme s prázdnýma rukama,“ řekl.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.