Situace na Ninivské planině

25.10.2017, CitizenGO

Cožpak pronásledování a útěky nikdy neskončí? Existuje pro nás nějaká budoucnost, nebo budeme muset opustit svou vlast? Dnes, 25. října 2017, si mnozí příslušníci křesťanské a židovské menšiny v severním Iráku opět kladou tyto tísnivé otázky. Ještě před několika dny byla místa Tel Esqof a Baqofa na Ninivské planině považována za obrovské znamení naděje, že pro křesťany, kteří byli v roce 2014 vyhnáni Islámským státem (jak jistě víte, stovky tisíc křesťanů a jezídů byly vysídleny ze svých domovů a lidé si často nemohli odnést nic víc než oblečení, které měli na sobě), existuje budoucnost v jejich vlasti.


S velkou finanční podporou maďarské vlády a různých humanitárních organizací (Církev v nouzi, SOS Chrétiens d'Orient a dalších) byl Tel Esqof a menší sousední město Baqofa přestavěno. Byly vybudovány nové vodovody, obnovena dodávka elektřiny, opraveny kostely. Domy a obchody byly připraveny pro bydlení a podnikání.

V uplynulých několika týdnech se mohlo po třech letech vysídlení vrátit do svých domovů a k normálnímu životu více než 800 rodin, asi 3 000 lidí.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Ale včera odpoledne, 24. října 2017, vše začalo nanovo. Kurdští pešmergové se odmítli z oblasti stáhnout poté, co je irácká vláda před několika dny vyzvala k odchodu, a postavili se proti postupující irácké armádě.

Začala střelba a v Tel Esqof byly zraněny dvě děti. Údajně byli zraněni ještě další tři civilisté.

Celá populace musela znovu narychlo uprchnout a hledat útočiště u přátel a příbuzných, v kostelích v Alqoshi nebo v uprchlických táborech. K překotnému útěku došlo za již tmy, všechny věci museli lidé nechat na místě a s sebou si mohli vzít jen to nejnutnější.

V nastalém zmatku došlo k několika dopravním nehodám, naštěstí vznikly jen hmotné škody. Útěku částečně bránily i bezpečnostní síly. Pouze kněz P. Salar z Tel Esqof a asi dvacet mladíků odmítli odejít a zůstali ve městě, aby zabránili rabování.

Podle místních zdrojů musely uprchnout tisíce lidí z jezídských vesnic v oblasti, aby v případě dalších konfliktů nezůstaly mezi bojovými frontami.

Dnes ráno byla situace v oblasti včerejších bojů klidná, možná díky „zklidňujícímu signálu“, který místní kurdská vláda vyslala vládě v Bagdádu. Zjevně se snaží problém vyřešit vyjednáváním. Doufejme, že brzy naleznou řešení.

Protože znovu vysídlení lidé trpí. Trpí nejistotou a kvůli podmínkám, které musí opět snášet. Budou muset žít v těchto podmínkách zase tak dlouhou dobu? Zatím na tuto otázku nikdo nedokáže odpovědět.

Můžeme jen vyzývat k modlitbě za mírové a stabilní řešení, jak jsme učinili včera večer.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.