Nenávist: Zaměstnavatel poskytující rovné příležitosti?

26.10.2017, Catholic Herald

Prezident Donald Trump nedávno řekl něco důležitého o fanatismu a násilí běsnícím v Charlottesville i jinde. Tato jeho poznámka, kterou pronesl ve Fort Myer v Arlingtonu, zůstala téměř bez povšimnutí a před ní i po ní vlastně pronesl méně obdivuhodná slova. Ale to, co řekl, si zaslouží pozornost bez ohledu na to, kdo to pronesl.


Prezidentův projev se týkal především vojenské strategie v Afghánistánu a v jižní Asii. Ale v šesti odstavcích popsal společnost, do jaké mají naši vojáci právo vrátit se poté, co bojují bok po boku se svými druhy všech ras, barev pleti a vyznání.

„Voják rozumí tomu, na co my jako národ až příliš často zapomínáme – že zranění způsobené jednomu členu naší komunity je zraněním nás všech,“ řekl. „A když jeden občan trpí bezpráví, trpíme všichni.“

„Loajalita k našemu národu,“ uvedl, „vyžaduje loajalitu jednoho k druhému. Láska k Americe vyžaduje lásku k celému jejímu lidu. Když otevřeme svá srdce vlastenectví, nezbyde v něm žádný prostor pro předsudky, fanatismus a žádná tolerance k nenávisti.“ Vyzval k uzdravení všech rozdělení doma, aby vracející se vojáci „přicházeli do země, která obnovila posvátná pouta lásky a loajality, jež nás sjednocují.“

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Pro někoho bude těžké přijmout tato slova od člověka, který je často vnímán jako nejvíce rozdělující politik. Ale aspoň v tomto projevu řekl „bílým nacionalistům“ a dalším krajně pravicovým fanatikům, kteří se považují za supervlastence, že vůbec žádnými vlastenci nejsou – že jejich rasistická ideologie je stručně řečeno neamerická.

Neamerická je proto, že znesvěcuje naše nejzákladnější americké ideály. Krutě se to projevovalo, když polovina našeho národa provozovala otrokářství, a stále nás to od té doby trýzní. Jak nedávno řekl biskup Robert E. Barron, je to „prvotní hřích Ameriky“, hřích, kterého jsme se ještě úplně nezbavili“.

Někteří lidé dospěli k názoru, že sami rasisté musí být vymýceni, a když to bude nezbytné, pak i násilím. Jak nedávno prohlásil prominentní člen levicového hnutí „antifa“ (zkratka pro „antifašisté“): „Je třeba násilí, abychom ubránili nenásilí.“

Naše katolická víra nám dává tři odpovědi.

Zaprvé, i úctyhodný účel neospravedlňuje prostředky, které útočí na důstojnost lidských bytostí. Násilí není mravně neutrální – vysílá zprávu, že na ostatních lidech nezáleží tolik jako na mně.

Zadruhé, levice nemá čisté ruce, pokud jde o rovná práva všech lidských bytostí. Katolické učení odmítá jakoukoli diskriminaci založenou na rasové příslušnosti, vyznání, věku, zdravotním postižení nebo závislosti na péči druhých. Kampaně za potraty a asistovanou sebevraždu – podporované především, ač ne výlučně, sekulární levicí – vlastně hlásají, že život některých lidí nemá v porovnání s ostatními žádnou hodnotu.

Extremisté na levici i na pravici také berou jen velmi malý ohled na náboženskou svobodu katolíků. Ku Klux Klan se kdysi snažil zabránit katolickým školám vychovávat děti; sekulární levice se snaží zabránit těm, kdo jsou věrni katolickému učení, v provozování nemocnic, květinářství či pekařství.

Zatřetí, nespravedlivé ideologie kazí společnost tím, že nejprve zkazí ty, kdo je zastávají. Katolickou odpovědí je projevovat soucit těmto natolik pomýleným osobám, milovat je a modlit se za jejich obrácení. Pokud se nenávist k jejich zlým myšlenkám stane nenávistí k nim jakožto lidem, pak i my přestáváme respektovat druhé jako Boží děti.

Samotní politici nezastaví naše násilí a rozdělení. Ani vlastenectví nemůže zvládnout úplně všechno. Tyto ideologie jsou příznakem nemoci duše a jedině ti, kdo volají léčitele duší a spolupracují s ním, se dostanou ke kořeni problému.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.