Dar eucharistie

24.05.2021, RC Monitor 10/2021

Když se v Církvi zavedla možnost svatého přijímání na ruku, zhusta se ozývaly hygienické důvody jako jeden z oprávněných „motorů“ tohoto rozhodnutí. Dnes se nám to vyostřilo ještě do užívání dezinfekce. Nezmizela však podstata SVATÉHO PŘIJÍMÁNÍ?


Trocha historie na úvod: přijímání na ruku v novověku zavedli v 16. století protestanté, kteří popírali reálnou přítomnost Krista v Eucharistii a dokonce zrušili kněžské svěcení. V katolické Církvi se začalo přijímat na ruku v 60. letech 20. století nejdříve v Holandsku i přes papežovo napomenutí a pak se rozšířilo i v Belgii, v Německu a Francii. Když hrozilo schizma, papež v roce 1969 podávání na ruku povolil pro ty země, kde se už v rozporu s církevní kázní rozmohlo. Takovým způsobem došlo k povolení podávání na ruku i u nás. Od roku 1990 je někteří kněží a biskupové v rozporu s poslušností začali praktikovat, v roce 1997 biskupská konference podala žádost ke Svatému stolci a na jaře 1998 bylo věřícím svaté přijímání na ruku umožněno.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Když si Pán (já věřím, že na mocnou přímluvu sv. Josefa, dělníka pěstouna Páně) povolal důstojného otce Filipa M. Antonína Štajnera III. O.P., mnozí říkali: je dobře, že jeho nesnesitelná muka způsobená nesením těžké nemoci skončila. Ale mnozí (včetně mne) se ptají: co bude dál? Kdo dál se bude obětovat za to, co má být katolíkům nejcennější? Přes dvacet let připoután na lůžko nesl oběť na oltář za úctu k Eucharistii. Neúcta k Eucharistii patří k smrtelným nebezpečím naší doby, výrazně větším než jaderné války nebo pandemie, proti nimž ale vedeme přímo křižácké výpravy (kam se hrabou ty historické co do důsledků osobní připravenosti k oběti a sebezáporu, ba přímo zapomenutí na svou lidskost a lidská práva!). Jestliže se Eucharistie nestane středem našeho života, pak se náš život řítí do záhuby. A můžeme si to buď přiznat nebo neefektivně popírat, ale tak nebo tak je finále zřejmé, na Krista zapomeneme. A na to nenajdeme žádnou omluvu či výmluvu. Prostě – chce to návrat na správnou trasu, tu, která vede ke spáse, a to skrze lásku k Bohu a lidem. Bohu díky, možnost obrácení je tu stále, dokud dýcháme...

Při Římskokatolické farnosti v Ořechu vznikl Spolek Jindřicha Šimona Baara (jsborech.cz), krásný počin. Ještě dnes vzpomínají v Ořechu na kazatelské umění J. Š. Baara. Vyrostl do formátu vzorného duchovního řečníka; jeho slovo jadrné, upřímně řečené, osobním životem podložené. Baar nikdy nebyl vzdálen životu, jeho obzorem nebyla jeho spisovatelská pracovna a jistě nekázal nečasově. Tím méně byl vzdálen duchovnímu vanutí, jež zachycoval u oltáře v jednotlivých úsecích liturgického roku. Když přišel Popelec a v chrámě zaznívaly vážné a tklivé melodie křížových cest a postních písní, jeho ústa prosila s apoštoly, kteří se přibližovali k Velkému pátku: „Přidej nám víru.“ Značná část Baarových promluv vyvěrá z bolestného prožívání doby, v níž počíná systematické odkřesťaňování lidu a počátek neblahého zhmotaření a nesmírně velké mravní bídy. V této úzkosti si Baar napsal na okraj svých prací poznámku — vyznání, se kterým také vstupoval na kazatelnu před své farníky: „Toužím po tom, abych měl lid věřící. Z kořene víry vyroste všechno ostatní.“ Kéž se toto vyřčené stane bolestí našich pastýřů a kéž nás to nutí ke konkrétní odpovědi s touhou po svatosti, k níž je každý z nás povolán. Ale kéž to taky bereme vážně!

–zd–


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.