Seznam četby na léto 2021

06.08.2021, First Things / RC Monitor 15/2021

Osvobození od lockdownů a karantén by nemělo být osvobozením od seriózní četby, která je jedním z mála dobrodiní nedávné minulosti. Zde je několik návrhů, jakou četbou se přes léto obohatit.


Arcibiskup Charles J. Chaput, OFM Cap., sice již neplní úkoly biskupské správy, ale rozhodně neopustil pole, kde se svádí boj o slušnost. Pro méně bystré komentátory to z něj dělá „kulturního bojovníka“; pro ty s větším rozhledem to z něj dělá biskupa–učitele v slavné tradici církevních představitelů, jako byli Karel Boromejský a František Saleský. Things Worth Dying For: Thoughts on a Life Worth Living (Henry Holt) je nejnovějším příspěvkem tohoto vzorného biskupa k vážným katolickým úvahám nad současností, nad tím, co nás na ní znepokojuje, a jaké máme možnosti.

Katoličtí kněží to v posledních desetiletích schytávají jak v populární kultuře, tak v církvi. Tím spíše je třeba oslavovat život a úspěchy kněze, který svůj život zasvětil těm nejchudším z chudých v nejzanedbanějších oblastech Třetího světa. V knize Priest and Beggar: The Heroic Life of Venerable Aloysius Schwartz (Ignatius Press) autor Kevin Wells vypráví mimořádný příběh washingtonského rodáka „otce Ala“, který projevoval osobitou americkou formu svatosti, když procházel křížovou cestou při své službě, ale i v době, kdy trpěl Lou Gehrigovou chorobou.

Jak rodina Calvertů, zakladatelů katolické kolonie Maryland, a rodina Carrollů, která dala Americe prvního biskupa a jediného katolického signatáře Deklarace nezávislosti, proplouvaly skalisky a mělčinami protikatolických britských trestních zákonů a absurdně expanzivních představ Říma o roli papežství v občanských záležitostech? Michael D. Breidenbach vrhá na tuto fascinující otázku nové světlo v knize Our Dear-Bought Liberty: Catholics and Religious Toleration in Early America (Harvard University Press), která je originálním a provokativním příspěvkem ke studiu katolických dějin USA.

Erika Bachiochiová stejně jako Michael Breidenbach patří mezi mé bývalé studenty, na něž jsme s kolegy z krakovského semináře Tertio Millennio o svobodné společnosti velmi hrdí. V knize The Rights of Women: Reclaiming a Lost Vision (University of Notre Dame Press), Bachiochiová, právnička a matka sedmi dětí, staví intelektuální most napříč generacemi feministického myšlení od Mary Wollstonecraftové po Mary Ann Glendonovou; nabízí odvážnou kritiku různých proudů současného feminismu, včetně autonomistického myšlení nedávno zesnulé Ruth Bader Ginsburgové; významně tím přispívá k důkladné reflexi současné americké kultury a společnosti.

Ano, občas čtu romány. K jednomu z nich, který jsem si naplánoval na letní četbu v roce 1967, jsem se již několikrát vrátil. Je to mistrovské vyprávění Paula Horgana o osídlování dnešní Arizony A Distant Trumpet (Nonpareil Books). Autor předstihl Larry McMurtryho, když nám bez příkras zprostředkoval starý Západ; Horgan v knize A Distant Trumpet přidal pronikavý pohled na to, co znamená dospívat v muže a co obnáší – a co vše může stát – věrnost morálním zásadám. Paul Horgan nikdy ve svých románech nestavěl na odiv své katolictví, ale přesto jeho díla utvářela katolická svátostná imaginace.

Otec Robert Imbelli je ozdobou americké katolické teologické scény. Přátelé nedávno uctili jeho osmdesátiny knihou The Center Is Jesus Christus Himself: Essays on Revelation, Salvation, and Evangelization in Honor of Robert P. Imbelli (Catholic University of America Press). Název knihy výstižně vyjadřuje teologický projekt otce Imbelliho, jehož cílem bylo vždy prohlubovat lásku jeho studentů a čtenářů k Bohu.

Modlitbu, kterou nám dal Ježíš, odříkáváme tak často, že hrozí, že se z ní stane pouhá rutina. Otec John Gavin, SJ, s pomocí církevních otců tuto největší modlitbu znovu oživuje v knize Mysteries of the Lord’s Prayer: Wisdom from the Early Church (Catholic University of America Press).

První dva svazky Vězeňského deníku kardinála George Pella (Ignatius Press) představily světovému publiku pravdu o tomto častokrát karikovaném muži: že je to křesťanský hrdina, jehož důstojnost, kterou projevoval i pod mimořádným tlakem, byla a je zakořeněna v jeho hluboké víře. Třetí svazek, který má vyjít v říjnu, završí pozoruhodnou trilogii, která cestou Prozřetelnosti vyrostla z obrovské nespravedlnosti.

Těší mě, že mi mnoho lidí řeklo, že pro ně byla má kniha Not Forgotten: Elegies for, and Reminiscences of, a Diverse Cast of Characters, Most of Them Admirable (Ignatius Press) „povzbuzením“ v těchto náročných časech. Doufám, že povzbudí i vás.

George Weigel
Přeložil Pavel Štička


Další články


Výuka náboženství je důležitá

04.10.2021, RC Monitor 18/2021

Tak nám začal nový školní rok (nebo měsíc, jak vtipně podotkl ve svém blogu jeden z mých přátel) a mnoho lidí s napětím očekává, zda neskončí dříve a děti nebudou opět přikovány k monitorům ve svých domovech. A tak je pochopitelné, že se vyrojily články o testování, očkování atd. Ale jsou i důležitější věci v životě lidském než zdraví a očkováním zaručená poklidná plavba životem.

Anglie: Soud potvrdil možnost usmrcení počatých dětí s Downovým syndromem až do porodu

21.10.2021, CNA / RC Monitor 20/2021

Nejvyšší soud v Londýně odmítl ve čtvrtek 23. září přelomový protest proti britskému zákonu, který umožňuje na základě diagnostikovaného postižení provést interrupci kdykoli, než se dítě narodí. Ve svém výnosu z 23. září soud vyhlásil, že tento zákon není diskriminační.

Šest mladých žen v literatuře, které by měla poznat každá dívka

25.10.2021, Aleteia / RC Monitor 20/2021

Tato klasická literární díla s obdivuhodnými ženskými hrdinkami jsou ideálním dárkem pro naše dcery.

Infekce z kostela nebo žloutenka z benzínky?

30.09.2021, RC Monitor 18/2021

Často se rozpovídáme, až když si dodáme odvahy a zábrany padnou. Skoro vždycky k tomu může dopomoci sklenka dobrého vína, někdy i šálek výborné kávy. Když jsme tak v dobrém rozmaru seděli nad skleničkou vína, svěřila se nám kamarádka, že do kostela už přestala chodit, protože církev po covidu nic nedělá pro větší hygienu při sv. přijímání a spousta lidí pořád přijímá do úst, takže stejně vždycky dojde na „olizovačku prstů“ kněze, který podává, a to ona vůbec nemusí. Navíc jí to prostě celkově není příjemné.

Týden ve světě katolickýma očima - 6. 10. 2021

06.10.2021, RCM

Vatikanista Andrea Gagliarducci upozorňuje na předmluvu papeže Františka ke knize „Fraternità Segno dei Tempi: The social teaching of Pope Francis“, v níž autoři, kardinál Michael Czerny a Cristian Barone shromažďují vyjádření papeže Františka na sociální témata. Podle Gagliarducciho lze papežovu předmluvu číst jako přímou odpověď na kritiku, přičemž jádrem této odpovědi je, že „veškerou svoji sociální nauku odvozuje z Druhého vatikánského koncilu“.

Proč se modlit ke svatému Josefu Freinademetzovi

05.10.2021, Corrispondenza Romana / RC Monitor 18/2021

Málokdo se modlí ke svatému Josefu Freinademetzovi, neboť jen málokdo zná tohoto svatého misionáře, který si v dnešní situaci zaslouží naši oddanost.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2021 Res Claritatis, z.s.