Realita zla ve světle víry

27.04.2026, RC Monitor 7/2026

V posledních měsících zaznívají z církevního prostředí výzvy, aby bylo více kněží připraveno na službu duchovního osvobozování, tedy exorcismu. Jak upozornily servery Aleteia, New York Post nebo the Telegraph, exorcisté mluví o rostoucím počtu lidí, kteří vyhledávají jejich pomoc, a volají po lepší formaci duchovních v této oblasti. Zároveň se objevují dokumenty a svědectví, které znovu otevírají téma ďábla a jeho působení.


Tyto tendence tematizovat ďábla mohou budit dojem, že se zlo nějak vrací na scénu a sílí. Ve skutečnosti se ale spíše vrací naše schopnost ho rozpoznat. Moderní člověk totiž často váhá, jestli vůbec brát řeči o ďáblu vážně. Důraz na pozitivní myšlení, eliminaci nepohody a všeho jen zdánlivě nepříjemného je dnes ve společnosti velmi populární. Křesťanská tradice je v tomto však překvapivě střízlivá. Jak připomíná sv. Tomáš Akvinský, démoni nejsou žádné pohádkové bytosti s rohy a kopyty. Jsou to padlí andělé – bytosti s rozumem a vůlí, které se svobodně rozhodly proti Bohu. Zároveň ale nejsou žádnou „protisílou“, která by s Bohem soupeřila na stejné úrovni. Tato dualistická představa stejně silného dobra a zla, které spolu bojují, není křesťanská. Zlo podle Akvinského nemá vlastní podstatu. Zlo je vždy jen jakýmsi nedostatkem dobra. I proto je jeho působení omezené: může člověka svádět, ale nemůže ho donutit. To je důležité si připomenout právě ve chvíli, kdy se mluví o duchovním osvobozování. Protože i když může působit poněkud dramaticky a tajemně, je spíše vrcholem ledovce. Skutečný duchovní boj se většinou odehrává úplně jinde – v obyčejném každodenním životě, kdy se rozhodujeme o malých věcech.

Každý z nás zná pokušení. Je to součást života. Někdy přichází nenápadně: jako myšlenka, která se zdá nevinná, jako malé ospravedlnění, schovává se za zdánlivé dobro. Právě na tuto rovinu upozorňuje Ignác z Loyoly, když mluví o rozlišování duchů. Zlý duch přichází nenápadně, postupně nás vede k neklidu, uzavření do sebe a ztrátě naděje. Naopak Boží působení, i když se může jevit jako náročné, ve finále přináší pokoj.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Duchovní osvobozování má v životě církve své místo. Pro většinu z nás je ale spíš výjimečnou službou než každodenní realitou. Církev k němu přistupuje opatrně a pečlivě rozlišuje, co je skutečně duchovní problém a co patří do oblasti psychologie nebo medicíny. Většina věřících se s exorcismem nikdy nesetká. To ale neznamená, že by se jich boj se zlem netýkal nebo že by nemělo smysl porozumět jeho povaze a způsobům působení. I proto dnes vznikají iniciativy, které se tomuto tématu věnují systematičtěji. Na Katolické teologické fakultě v Praze například probíhá kurz Teologie duchovního osvobozování, který vyvolal bouřlivé kritické reakce – někteří se ptají, zda je vhodné taková témata otevírat, jiní v tom vidí zbytečné nebo dokonce nebezpečné zaměření. Tyto obavy jsou do určité míry pochopitelné, skutečně není žádoucí, aby nás zlo fascinovalo. Přesto však platí, že v jakémkoli boji nikdy nebyla dobrou obranou neznalost. Právě neochota o zlu mluvit nebo snaha ho vytěsnit z našeho uvažování může být paradoxně jedním z jeho nejúčinnějších způsobů působení. Jak často zdůrazňoval Benedikt XVI. ve svých encyklikách, víra je život ve světle pravdy, která má poslední slovo, nikoli boj s temnotou založený na strachu.

Jako vždy, i zde je potřeba hledat rovnováhu. Nepředstírat, že zlo neexistuje, ale zároveň se jím nenechat pohltit. Křesťanská tradice vždy nabízela velmi praktické a konkrétní tipy pro prevenci před působením zla: pravidelný život ze svátostí, zvláště ze zpovědi a eucharistie, věrnost každodenní modlitbě a poctivé naplňování vlastního povolání. Církev vždy doporučovala i poměrně jednoduché, ale účinné prostředky: modlitba k Panně Marii nebo svatému Michaelu, vracet do našich domovů znamení víry, jako jsou kříže na stěnách, ikony a užívání svěcené vody. Není to magie, ale připomínka, komu patří náš život.

Magdaléna Misterková


Další články



Návrat ke zpovědi

26.06.2026, adoremus.org / EWTN News

Nový průzkum během posledního postního období zjistil, že dvě třetiny katolíků, kteří v posledním roce nebyli u svátosti smíření, zvažují, že by ke zpovědi přišli. Podle průzkumu mezi 1500 dotazovanými katolíky, kteří „alespoň občas“ chodí na mši, 67 % respondentů, kteří loni u zpovědi vůbec nebyli, uvedlo, že zvažují návrat k této praxi, a polovina z nich vyjádřila přání chodit ke zpovědi častěji.

Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.