Technologie nejsou neutrální

09.07.2025, Crisis Magazine

Bůh viděl, že všechno, co stvořil, je dobré. Jako křesťané se z tohoto dobra radujeme. Těšíme se z krásy Slunce a Měsíce, z vůně rozkvetlého olivovníku, z chuti masa, ptactva a obilí, z nápojů, které povznášejí našeho ducha, z manželského svazku, který plodí nový život. Všeho s mírou, říkáme, střídmost nevyjímaje. A i když se ke střídmosti stavíme poněkud moralisticky, máme pravdu, když říkáme, že Bůh nám dal dobrotu svého stvoření jako cestu milosti, díky níž se my sami stáváme dobrými.


„Člověk nikdy nevynalezl zbraň, kterou by nakonec nepoužil“
Často slýcháme, že i technologie – zvláště věci jako notebook a chytrý telefon – jsou morálně neutrální. Vše prý záleží na tom, jak je používáme. Na svém iPhonu mohu napsat tuto esej, nebo na něm vyhledat pornografii. Mohu přes něj podat daňové přiznání, nebo v hazardu přijít o úspory. Můžu zavolat příteli, se kterým si už dlouho potřebuji popovídat, anebo hodiny bezcílně surfovat na uměle vypulírovaných, avšak zmatených mořích sociálních sítí. Volba je na mně. Jak využiji tuto věc, kterou mi peníze a schopnosti jiných vložily do kapsy?

Církev už dávno upozorňuje na nebezpečí technologií, a již na prvních stránkách Písma vidíme spojení technologií s Kainovým rodem. Sv. Jan Pavel II. se v encyklice Redemptor hominis ptal, zda moderní svět se svým velkým technologickým pokrokem není také světem sténajícím v porodních bolestech. Jak výstižně napsal Walker Percy v knize The Second Coming, člověk nikdy nevynalezl zbraň, kterou by nakonec nepoužil. A zdá se, že jsme jen krůček od použití zbraní, které by v důsledku našeho technologického pokroku mohly vést k naší vlastní zkáze. A to, co sv. Jan Pavel II. považoval za klíčové pro skutečný rozvoj lidského života – tedy upřednostňování etiky před technologií –, se nenaplnilo.

Obávám se totiž, že technologie, tak jak dnes postupují a formují náš způsob bytí ve světě, už nejsou neutrální, ale spíše jsou ve své podstatě zaměřené proti skutečnému rozkvětu lidstva.

Technologie jako modly
Za touto mou obavou – a podstatou úvah sv. Jana Pavla II. – stojí myšlení Martina Heideggera, zvláště v jeho eseji Otázka techniky. V ní tvrdí, že podstatou moderního technologického pohledu na svět, jak vypadal v jeho době a jakým se stále více stává v té naší, je tendence proměnit vše ve stálou zásobárnu. Zatím je neutrální. Pero je zásobárnou inkoustu, který použijeme, když chceme psát. Přehrada vytváří stálou zásobu vody, a výsledek – jak může potvrdit každý, kdo navštívil například Diamond Lakes ve středním Arkansasu, může být jak užitečný, tak nesmírně krásný, protože vytváří zásoby vody pro lidi a krásná prostředí pro ryby a zvěř.

Heidegger vidí problém v tom, že technologie mají tendenci učinit zásoby i z člověka samotného. Jasným příkladem je třeba technologicky vyspělá armáda, která vyžaduje neustálý přísun lidí, kteří v ní slouží. Ještě kritičtější pohled však mám na iPhone. Ten se natolik vpletl do struktury našeho života – snadno a efektivně obstará naše bankovnictví, vzdělání, pojištění, zábavu a cestování – že máme pocit, že ho musíme mít. A nejen to: telefon v nás neustále vzbuzuje pocit, že ho musíme vzít do ruky, podívat se na něj, komunikovat s ním. V každé volné chvíli se moje mysl a ruka pohybují směrem k telefonu. A tak si Apple vytvořil stálou zásobu zákazníků, kteří si věrně koupí vždy nejnovější model iPhonu.

Jinými slovy, technologie, které nejsou neutrální, jsou modly – ne modly náhodné, ale modly záměrné, které si vynucují naši pozornost pro své přežití. Odhady uvádějí, že průměrný člověk stráví pohledem na smartphone přibližně tři a půl hodiny denně, tedy zhruba 24 hodin týdně. iPhone si tedy uzurpuje vlastní den Páně, zatímco účast na skutečné nedělní bohoslužbě ochabuje.

Skutečná bohoslužba
Takovéto technologie nejsou neutrální. Usilují o to, abychom je uctívali – a často toho i dosáhnou. Jak však upozorňuje Heidegger ve své eseji, čerpající z básníka Hölderlina, jed se často dá použít i jako lék. Zhoubná technologie nás nutí dívat se a používat ruce – a právě správným nasměrováním našich očí a rukou se můžeme vymanit z otroctví novodobého faraona a vstoupit na poušť skutečné bohoslužby. Dívejme se na eucharistii. Dovolme naším očím sledovat krásné linie chrámu. Dívejme se na stromy. Pozorujme ptáky a učme se jejich názvy. Sledujme východ slunce a úžas, který tisíckrát za den rozzáří dětskou tvář.

Používejme své ruce. Hrajme na hudební nástroj. Vysázejme zahradu a pečujme o ni. Naučme se opravit motor, vykuchat rybu nebo stáhnout králíka. Naše ruce jsou místem, kde se naše myšlenky setkávají se skutečným světem – a když se naučíme s nimi pracovat, znovu se stáváme lidmi. Není divu, že Ježíš strávil většinu svého života tichou, nenápadnou prací.

Technologie nejsou neutrální. Přiznat si to ale znamená, že musíme udělat změnu. „Musíš změnit svůj život,“ říká Rilke v básni Archaické torzo Apollona. A Kristus v eucharistii nám říká totéž a zve nás, abychom se dívali, viděli a tvořili krásné věci rukama, které byly tak nádherně a podivuhodně stvořeny.

Daniel Fitzpatrick
Přeložil Pavel Štička


Další články



Alkohol, erotika a Ježíš

14.04.2025, RC Monitor 6/2025

Volné pokračování článku Pívečko a Eucharistie: Praha je zdá se pro našeho Pána Ježíše Krista poněkud ošidnou půdou. V početných kostelích stověžaté matičky hlavy účastnící se bohoslužeb šednou a ubývají. Dostat mladší ročníky na mši svatou to chce „velikej hever“, jak zpívá Vladimír Mišík (ten ovšem hned dodává, že ho slušně řečeno nemá). Jeden z panáčků si proto řekl, že když nejdou lidi za Pánem, že musí Pán za lidmi (asi poučen horou a Mohamedem), a tak zkusil hrát (rozuměj celebrovat) v hospodě, jenže arcibiskup mu pískl ofsajd. Pozorný rozhodčí. Vždyť Ježíš přece řekl: „Následuj mě.“ A ne: „Následuji tě.“ A až ten, kdo následoval, došel do večeřadla a teprve tam přijal Eucharistii. Už ten Břevnov ale nechme...

Dívejme se Pánu do tváře

20.01.2025, RC Monitor 1/2025

Když jsem byl malý kluk, brával mě táta s sebou na dlouhé procházky, někdy ulicemi Prahy, jindy krajinou venku. Někdy jsme spolu sedávali s pruty na břehu Sázavy, řeka šuměla a my mlčeli nebo si tiše povídali, dodnes vím, jak řeka voněla. Letos o Vánocích se mi vybavila jedna tátova raná vzpomínka.

Jak přišla v Sýrii západní civilizace o svůj vliv na Blízkém východě

02.05.2025, syrzdarma.cz

Na území Sýrie došlo krátce po vzniku islámu k první velké bitvě, která znamenala počátek jeho dominance na Blízkém východě. Trvalo 650 let, než západní civilizace ztratila poslední zbytky svého vlivu. A proč je 11. září historické datum? Islám krátce po svém vzniku dosáhl velkých vojenských úspěchů a začal se šířit na všechny světové strany. Při své expanzi se řídil teorií svaté války, která je s menšími obměnami platná dodnes.

Liturgické vzpomínky stárnoucího faráře

17.03.2025, RC Monitor 5/2025

Změna (či úprava, jak chcete) ritu mše svaté vstoupila v účinnost o první neděli adventní 30. listopadu 1969. Někde se na to připravovali s dychtivostí, jinde s nechutí, ne-li docela věcnými výhradami. Já tomu tehdy jako čtrnáctiletý ještě tak moc nerozuměl, ale připadlo mi divné, když se v sobotu 29. listopadu po ranní mši svaté misál odnesl s tím, že už nebude potřeba. Jak to? říkal jsem si už tehdy. Po nějaké době to vyjádřil kardinál Ratzinger mnohem fundovaněji: není přece možné, aby to, co ještě včera bylo tím správným, ba jediným, se nyní považovalo za škodlivé a touha po tom za něco nepatřičného? Leč byli jsme vycepování k poslušnosti, a tak se začalo „po novu“.

O milosti s P. Marianem Kuffou

19.05.2025, KSA

Klub sv. Athanasia zve na přednášku P. Mariána Kuffy "O milosti", která se uskuteční 20. května 2025 v Praze.

Fotka měsíce - únor 2025

24.02.2025, RC Monitor 3/2025

Světový den nemocných, který připadá na svátek Panny Marie Lurdské, je připomínkou toho, že nikdo není ve svém utrpení sám. Kde je bolest, tam je Kristus. A kde je Kristus, tam je naděje. Povzbuzujme se navzájem, podejme pomocnou ruku a nesme světlo Kristovy lásky tam, kde ho nejvíce potřebují.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.







MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2025 Res Claritatis, z.s.