Uruguayští biskupové brání pro-life pár

31.12.2011, Catholic News Agency


Uruguayští biskupové vyjádřili podporu manželskému páru, který dosvědčil, že země je pod tlakem mezinárodních organizací, aby legalizovala potraty.

Svědectví manželů bylo kritizováno v uruguayských médiích.

Arcidiecéze Montevideo ve svém dvouměsíčníku publikovala celé svědectví Victora Guerrera a Gabriely Lopezové z výboru pro rodinu a lidský život uruguayské biskupské konference, aby „si naši čtenáři mohli učinit vlastní závěry“.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Dvouměsíčník, distribuovaný do všech farností arcidiecéze Montevideo, potvrdil postoj církve k návrhu zákona, jehož cílem je legalizace potratů do 12. týdne těhotenství.

Guerrero a Lopezová poskytli své svědectví 29. listopadu a odsoudili návrh zákona jako trik mezinárodních organizací, které naléhají na Uruguay, aby povolila interrupce. „Bohužel takovéto návrhy nevznikají z iniciativy místních zákonodárců, ale spíše ze strategií podporovaných mezinárodními institucemi, které se snaží klamat lidi a jejich zákonodárce,“ řekli.

„Za tímto nátlakem jsou mezinárodní nadace jako Rockefeller Foundation, Ford Foundation, MacArthur Foundation a mnoho dalších ..., které považují růst světové populace za bezpečnostní problém,“ řekla Lopezová.

Uruguayští biskupové byli nespokojeni se způsobem, jak bylo toto svědectví medializováno, a proto se rozhodli zveřejnit své připomínky v plném rozsahu.

Senátorka Monica Xavierová, která společně s poslancem Alvarem Vegou podporovala tento návrh zákona, řekla o svědectví páru, že je „zcela mimo mísu“, a uvedla, že zatímco některé organizace mohou považovat potrat za „hřích“, stát jej nemůže klasifikovat jako „zločin“.

Vega řekl, že jejich svědectví si nezaslouží odpověď, protože církev „je mimo reálný svět“.

„Církev z toho nemá radost, protože nezákonné nejsou jenom potraty, ale i oplodnění in vitro. Nemůžete používat kondom, antikoncepční tablety a tak dále,“ řekl.

Uruguayská biskupská konference poslala 5. prosince dopis předsedovi senátního výboru pro zdravotnictví, v němž píše, že „postoj celého sboru biskupů, kteří tvoří uruguayskou biskupskou konferenci, je v souladu s učitelským úřadem katolické církve na celém světě“.

Prezident latinskoamerické pobočky Institutu pro výzkum populace Carlos Polo řekl 13. prosince agentuře CNA: „Chválím uruguayské biskupy za jejich odvahu. Ti, kdo podporují kulturu smrti, věřili, že církev v Uruguayi je slabá a nepostaví se proti návrhu zákona o legalizaci potratů.“

„Myslím, že zastánci potratů z vládnoucí strany, kteří navrhli tento zákon směřující proti životu, jsou velice překvapeni. Jsem přesvědčen, že Uruguay bude mít skvělou zprávu pro nás všechny, kdo hájíme život v Latinské Americe,“ řekl Polo.


Další články



Návrat ke zpovědi

26.06.2026, adoremus.org / EWTN News

Nový průzkum během posledního postního období zjistil, že dvě třetiny katolíků, kteří v posledním roce nebyli u svátosti smíření, zvažují, že by ke zpovědi přišli. Podle průzkumu mezi 1500 dotazovanými katolíky, kteří „alespoň občas“ chodí na mši, 67 % respondentů, kteří loni u zpovědi vůbec nebyli, uvedlo, že zvažují návrat k této praxi, a polovina z nich vyjádřila přání chodit ke zpovědi častěji.

Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.