Uruguayští biskupové brání pro-life pár

31.12.2011, Catholic News Agency


Uruguayští biskupové vyjádřili podporu manželskému páru, který dosvědčil, že země je pod tlakem mezinárodních organizací, aby legalizovala potraty.

Svědectví manželů bylo kritizováno v uruguayských médiích.

Arcidiecéze Montevideo ve svém dvouměsíčníku publikovala celé svědectví Victora Guerrera a Gabriely Lopezové z výboru pro rodinu a lidský život uruguayské biskupské konference, aby „si naši čtenáři mohli učinit vlastní závěry“.

Dvouměsíčník, distribuovaný do všech farností arcidiecéze Montevideo, potvrdil postoj církve k návrhu zákona, jehož cílem je legalizace potratů do 12. týdne těhotenství.

Guerrero a Lopezová poskytli své svědectví 29. listopadu a odsoudili návrh zákona jako trik mezinárodních organizací, které naléhají na Uruguay, aby povolila interrupce. „Bohužel takovéto návrhy nevznikají z iniciativy místních zákonodárců, ale spíše ze strategií podporovaných mezinárodními institucemi, které se snaží klamat lidi a jejich zákonodárce,“ řekli.

„Za tímto nátlakem jsou mezinárodní nadace jako Rockefeller Foundation, Ford Foundation, MacArthur Foundation a mnoho dalších ..., které považují růst světové populace za bezpečnostní problém,“ řekla Lopezová.

Uruguayští biskupové byli nespokojeni se způsobem, jak bylo toto svědectví medializováno, a proto se rozhodli zveřejnit své připomínky v plném rozsahu.

Senátorka Monica Xavierová, která společně s poslancem Alvarem Vegou podporovala tento návrh zákona, řekla o svědectví páru, že je „zcela mimo mísu“, a uvedla, že zatímco některé organizace mohou považovat potrat za „hřích“, stát jej nemůže klasifikovat jako „zločin“.

Vega řekl, že jejich svědectví si nezaslouží odpověď, protože církev „je mimo reálný svět“.

„Církev z toho nemá radost, protože nezákonné nejsou jenom potraty, ale i oplodnění in vitro. Nemůžete používat kondom, antikoncepční tablety a tak dále,“ řekl.

Uruguayská biskupská konference poslala 5. prosince dopis předsedovi senátního výboru pro zdravotnictví, v němž píše, že „postoj celého sboru biskupů, kteří tvoří uruguayskou biskupskou konferenci, je v souladu s učitelským úřadem katolické církve na celém světě“.

Prezident latinskoamerické pobočky Institutu pro výzkum populace Carlos Polo řekl 13. prosince agentuře CNA: „Chválím uruguayské biskupy za jejich odvahu. Ti, kdo podporují kulturu smrti, věřili, že církev v Uruguayi je slabá a nepostaví se proti návrhu zákona o legalizaci potratů.“

„Myslím, že zastánci potratů z vládnoucí strany, kteří navrhli tento zákon směřující proti životu, jsou velice překvapeni. Jsem přesvědčen, že Uruguay bude mít skvělou zprávu pro nás všechny, kdo hájíme život v Latinské Americe,“ řekl Polo.


Další články


Svatá Ludmila s námi

19.09.2021, RC Monitor 18/2021

Čas je prubířský kámen a čas i mnohé ukáže. Z pohledu více než tisíce sta let nám osobnost kněžny Ludmily vystupuje legendárně, až velmi vzdáleně. Člověk dneška, pokud něco o ní ví, vnímá ji jako babičku svatého Václava. To však nestačí. Pár historických pramenů píše o ženě plné lidskosti a něhy: „Byla okem slepému, nohou chromému...“ Je svatou!

Proč se modlit ke svatému Josefu Freinademetzovi

05.10.2021, Corrispondenza Romana / RC Monitor 18/2021

Málokdo se modlí ke svatému Josefu Freinademetzovi, neboť jen málokdo zná tohoto svatého misionáře, který si v dnešní situaci zaslouží naši oddanost.

Infekce z kostela nebo žloutenka z benzínky?

30.09.2021, RC Monitor 18/2021

Často se rozpovídáme, až když si dodáme odvahy a zábrany padnou. Skoro vždycky k tomu může dopomoci sklenka dobrého vína, někdy i šálek výborné kávy. Když jsme tak v dobrém rozmaru seděli nad skleničkou vína, svěřila se nám kamarádka, že do kostela už přestala chodit, protože církev po covidu nic nedělá pro větší hygienu při sv. přijímání a spousta lidí pořád přijímá do úst, takže stejně vždycky dojde na „olizovačku prstů“ kněze, který podává, a to ona vůbec nemusí. Navíc jí to prostě celkově není příjemné.

Výuka náboženství je důležitá

04.10.2021, RC Monitor 18/2021

Tak nám začal nový školní rok (nebo měsíc, jak vtipně podotkl ve svém blogu jeden z mých přátel) a mnoho lidí s napětím očekává, zda neskončí dříve a děti nebudou opět přikovány k monitorům ve svých domovech. A tak je pochopitelné, že se vyrojily články o testování, očkování atd. Ale jsou i důležitější věci v životě lidském než zdraví a očkováním zaručená poklidná plavba životem.

Co je posvátný plášť sv. Josefa?

01.10.2021, Aleteia.org / RC Monitor 18/2021

10 věcí, které byste měli vědět o sv. Josefu: Papež František ustanovil, že od 8. prosince 2020 se bude slavit zvláštní Rok svatého Josefa, aby v něm všichni věřící v Krista mohli každý den upevňovat jeho příkladem svůj život z víry a v úplnosti plnit Boží vůli.

Týden ve světě katolickýma očima - 6. 10. 2021

06.10.2021, RCM

Vatikanista Andrea Gagliarducci upozorňuje na předmluvu papeže Františka ke knize „Fraternità Segno dei Tempi: The social teaching of Pope Francis“, v níž autoři, kardinál Michael Czerny a Cristian Barone shromažďují vyjádření papeže Františka na sociální témata. Podle Gagliarducciho lze papežovu předmluvu číst jako přímou odpověď na kritiku, přičemž jádrem této odpovědi je, že „veškerou svoji sociální nauku odvozuje z Druhého vatikánského koncilu“.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2021 Res Claritatis, z.s.