12.11.2021, Aleteia / RC Monitor 21/2021
Kvůli stresu a tahanicím jsem bývala mrzutá a nervózní, ještě než jsme všichni byli v autě, místo abych do nového dne vstupovala pokojně. Moje nevrlost a podrážděnost pak kazila náladu všem ostatním. Bylo potřeba něco změnit.
Vstoupit do novény odevzdanosti. Nikdy jsem se ji nemodlila, až letos v květnu moje kamarádka poprosila všechny svoje družičky, aby se ji v 9 dnů před její svatbou modlily spolu s ní. Můj stres to totálně porazilo. Modlitby na jednotlivé dny se liší, ale novéna vždy končí tímto refrénem, pronášeným desetkrát za sebou: Ježíši, zcela se Ti odevzdávám, postarej se o všechno!
To má sílu, že? Podívejme se na tuto krásnou modlitbu podrobněji...
Odkud se vzala?
Boží služebník Don Dolindo byl knězem, který znal svatého Pia z Pietrelciny. Zemřel roku 1970 a slova novény odevzdanosti uslyšel od Ježíše. Podle Pia to byl velice svatý muž a skrze Marii byl mimořádně oddán Ježíši.
Jak se mám tuto modlitbu modlit?
Celá novéna se skládá z krátkého odstavce s Ježíšovými slovy pro ty, kdo se potýkají se starostmi a stresem, a po něm následuje refrén, opakovaný desetkrát za sebou. Můžete se modlit buď celou novénu, nebo začínat den pouze jejím refrénem: „Ježíši, zcela se Ti odevzdávám, postarej se o všechno“. Případně ji můžete použít, kdykoli vás během týdne potká něco stresujícího. Pokud zápasíte s touhou mít všechno, co se kolem vás děje, pod kontrolou, pravidelně se takto modlit bude pro vás zvlášť užitečné.
Jak mi pomůže?
Tato modlitba může váš den úplně proměnit, protože vám usnadní prosit o pomoc. Nutí člověka, aby se snažil sám sobě dovolit, že nebude řešit to, co nemůže ovlivnit.
Čeká vás dnes nějaká konkrétní stresová situace? Nějaké setkání, jehož se obáváte? Člověk, ze kterého jste nervózní? Situace, v níž se obtížně orientujete? Třeba máte jen hodně práce nebo vás trápí přetrvávající pocit neklidu, kterého se nemůžete zbavit. Ať to je cokoli, tato modlitba je neuvěřitelně užitečná. Je skvělá pro boj s jakoukoli podobou úzkosti.
Bůh nám říká, že je vždycky s námi, a tato modlitba je skvělý způsob, jak ho vzít za slovo a krok za krokem mu předávat konkrétní věci, s nimiž se potýkáme.
Tím se dostávám zpátky k mojí ranní rutině u nás doma...
Hádejte, co teď děláme, když se v autě připoutáme a v 7:48 se chystáme vyrazit z našeho parkovacího stání? Uděláme znamení kříže a společně desetkrát řekneme: „Ježíši, zcela se Ti odevzdávám, postarej se o všechno.“
Cecilia Piggová
Přeložila Alena Švecová
20.01.2025, RC Monitor 1/2025
Když jsem byl malý kluk, brával mě táta s sebou na dlouhé procházky, někdy ulicemi Prahy, jindy krajinou venku. Někdy jsme spolu sedávali s pruty na břehu Sázavy, řeka šuměla a my mlčeli nebo si tiše povídali, dodnes vím, jak řeka voněla. Letos o Vánocích se mi vybavila jedna tátova raná vzpomínka.
24.02.2025, RC Monitor 3/2025
Světový den nemocných, který připadá na svátek Panny Marie Lurdské, je připomínkou toho, že nikdo není ve svém utrpení sám. Kde je bolest, tam je Kristus. A kde je Kristus, tam je naděje. Povzbuzujme se navzájem, podejme pomocnou ruku a nesme světlo Kristovy lásky tam, kde ho nejvíce potřebují.
14.04.2025, RC Monitor 6/2025
Volné pokračování článku Pívečko a Eucharistie: Praha je zdá se pro našeho Pána Ježíše Krista poněkud ošidnou půdou. V početných kostelích stověžaté matičky hlavy účastnící se bohoslužeb šednou a ubývají. Dostat mladší ročníky na mši svatou to chce „velikej hever“, jak zpívá Vladimír Mišík (ten ovšem hned dodává, že ho slušně řečeno nemá). Jeden z panáčků si proto řekl, že když nejdou lidi za Pánem, že musí Pán za lidmi (asi poučen horou a Mohamedem), a tak zkusil hrát (rozuměj celebrovat) v hospodě, jenže arcibiskup mu pískl ofsajd. Pozorný rozhodčí. Vždyť Ježíš přece řekl: „Následuj mě.“ A ne: „Následuji tě.“ A až ten, kdo následoval, došel do večeřadla a teprve tam přijal Eucharistii. Už ten Břevnov ale nechme...
06.02.2025, National Catholic Register
Tento středověký gotický klenot – který byl až do svého uzavření nejnavštěvovanějším místem Francie se zhruba 13 miliony návštěvníky ročně, tedy mnohem více, než kolik jich přijde na Eiffelovu věž – je nerozlučně spjata s velkolepými dějinami Francie a s duší jejího lidu.
10.03.2025, RC Monitor 4/2025
Náš život je tak trochu prašný, nemyslíte? Představuji si to takto: pokud moje matka někdy v létě 1968, v době Pelíšků a Vln, snědla třeba mrkev, některé atomy z pole, na kterém ta mrkev vyrostla, se prostřednictvím její dělohy a placenty, popř. později jejím mateřským mlékem, možná dostaly do mého těla. Takže se možná staly součástí mé malé dětské ručičky. Celý život však dýcháme, jíme, pijeme, vydechujeme a vyměšujeme atd., takže když se na svou ruku podívám dnes, tvoří ji jiné atomy, než byly v ručičce mého předškolního věku.
17.03.2025, RC Monitor 5/2025
Změna (či úprava, jak chcete) ritu mše svaté vstoupila v účinnost o první neděli adventní 30. listopadu 1969. Někde se na to připravovali s dychtivostí, jinde s nechutí, ne-li docela věcnými výhradami. Já tomu tehdy jako čtrnáctiletý ještě tak moc nerozuměl, ale připadlo mi divné, když se v sobotu 29. listopadu po ranní mši svaté misál odnesl s tím, že už nebude potřeba. Jak to? říkal jsem si už tehdy. Po nějaké době to vyjádřil kardinál Ratzinger mnohem fundovaněji: není přece možné, aby to, co ještě včera bylo tím správným, ba jediným, se nyní považovalo za škodlivé a touha po tom za něco nepatřičného? Leč byli jsme vycepování k poslušnosti, a tak se začalo „po novu“.