21.02.2022, Catholic Herald / RC Monitor 3/2022
Ano, jedna země si tuto myšlenku vzala k srdci. Maďarská kontroverzní vláda s premiérem Victorem Orbanem si jako svou prioritu vytyčila podporu manželů, kteří chtějí mít děti. A žena, která má realizaci této politiky na starost, ministryně pro rodiny Katalin Novaková, na začátku prosince navštívila Londýn. Mluvila o tom, jak se její vládě podařilo zvýšit v Maďarsku porodnost na průměr 1,56 dítěte, což je sice stále ještě pod evropským průměrem, ale vzhledem k vývoji v minulých čtyřiceti letech jde o výrazné zlepšení. Ještě působivější je, že se tam za posledních deset let zdvojnásobila sňatkovost – to je největší nárůst v Evropě.
Ministryně Novaková doufá, že pokud bude nynější politika zachována – zemi v roce 2022 čekají všeobecné volby –, Maďarsko za dvacet let dosáhne porodnosti potřebné k udržení populace. V současnosti však žádná země Evropské unie nenahrazuje dva rodiče dvěma dětmi, přestože v sousedním Turecku je porodnost ještě vyšší. (Turecký prezident porodnost velmi podporuje.)
Zaráží ji, jak málo lidí se ptá, proč tomu tak je. „Myslím, že Evropa nyní čelí vážným výzvám,“ řekla, „včetně demografických. Evropa se početně zmenšuje. Nemluvíme o tom. Neklademe si otázku, kterou bychom si klást měli.“
Co tedy považuje za řešení nedostatku dětí v Evropě?
„Pracuji na tomto poli už téměř osm let,“ uvedla, „a mám v této oblasti zkušenosti. Vidím, že v EU to není příliš upřednostňovaná agenda. Vidím, že se vyhýbáme i jen zmínkám o otázce, proč ženy nechtějí děti. Proč tomu tak je? Proč někteří manželé děti chtějí, ale nemají? A vždycky se ptám svých zahraničních partnerů, v čem vidí příčinu této situace, a oni říkají, že nemáme zasahovat do osobního života lidí. Ale my v Maďarsku nikomu do osobního života nezasahujeme. Nepřesvědčujeme, nepřemlouváme, jenom umožňujeme. Myslím, že bychom o tom měli mluvit a sdílet své poznatky.“
A Maďarsko toho dělá opravdu hodně, aby manželům umožnilo mít děti. Vláda zavedla celou řadu opatření pro zvýšení porodnosti, která patří k nejštědřejším v Evropě. Nedávno zaručila, že žena, která porodí dítě, bude půl roku formou benefitů dostávat stejný příjem, jaký měla ze svého platu před porodem, ale nebude z něho platit daně, takže na tom bude finančně lépe než předtím. Vyplácejí se příspěvky na bydlení.
Těm, kdo plánují mít dítě, je nabízena bezúročná půjčka 30 000 eur, kterou rodiny se třemi dětmi nemusí splácet. Matky se čtyřmi dětmi bez ohledu na výši svého platu vůbec nemusí platit daň z příjmu. Funguje zde velkorysé zaopatření dětí pracujících rodičů a benefity ve školách. Náklady na to všechno představují pět procent maďarského hrubého domácího produktu, což je mnohem víc než průměrných 2,6 procenta v zemích OECD, a pokud bude Orbanova vláda znovu zvolena, příští rok tento podíl vzroste na 6,2 procent HDP.
Maďarská vláda tedy ví, na čem je. Ministryně Novaková se diví, že se ostatní evropské vlády na demografické problémy ani neptají.
„Jaké to má řešení?“ ptá se. „Nevím. Možná jsou řešení [v různých zemích] různá. Myslím, že určité styčné body tu jsou. Pokud má neochota mít děti hlavně finanční důvody, můžeme pomoci; ale pokud tu jde spíš o kulturní otázky, například o tvrzení zelených, že v zájmu životního prostředí je lepší děti nemít, mohli bychom to řešit jinak. Ale obecně platí, že pokud ten problém máme řešit, musíme pochopit, v čem spočívá. A my v Evropě dáváme nesprávné odpovědi na otázku, kterou nikdo neklade. Jako řešení nabízíme migraci, ale na jakou otázku tím odpovídáme?“
Znepokojuje ji, že ekologové reagují na problém klimatické změny, ale odrazují od plození dětí. „Máme-li mluvit o ochraně životního prostředí, což je velice důležité téma,“ říká, „to nejlepší, co můžete udělat, je mít děti a učit je, jak se starat o planetu a chránit ji. Pokud říkáte, že pro záchranu planety je lepší děti nemít, pro koho ji budeme zachraňovat? Pro ni samotnou? Zachraňovat planetu dává smysl, jen pokud uvažujete o budoucích generacích.“
Má pravdu. Přinejmenším klade znepokojivé zásadní otázky, které si naši politici nekladou – ačkoli její program v Londýně zahrnoval schůzku s Jacobem Reese Moggem, který pro zvýšení porodnosti odvedl svůj díl práce. Odmítání mít děti z altruistických ekologických důvodů je nehumánní. Bylo by dobré, kdyby naše politické třídy dokázaly být podobně upřímné. Jak paní Novaková říká, Evropa se zmenšuje a my se ani neptáme proč. Tedy na rozdíl od papeže. Ten pojmenoval, co vidí jako problém; neměli by ostatní udělat totéž?
Melanie McDonagh
Přeložila Alena Švecová
06.12.2024, RC Monitor 22/2024
Okřídlené úsloví: „To musíte odříkat, i když vás vzbudí o půlnoci,“ jsem poprvé asi slyšel ve škole, když jsme se učili malou násobilku. Za našich školních let se na tom dost bazírovalo, myslím znát věci zpaměti, a naši učitelé nás nikterak nešetřili a bylo jim jedno, zda nám tím způsobí nějakou újmu na psychickém zdraví. A u malé násobilky nezůstalo, nároky se stupňovaly a vědomostí, které jsme ukládali postupně do paměti, bylo stále více.
09.12.2024, RC Monitor 22/2024
Pouštím se do kontroverzního tématu. Vím to, a proto předem říkám: berte moje názory jen jako úvahu nad zvykem, který byl původně alternativou, ale rozšířil se jako jediná správná možnost.
04.12.2024, Zenit.org
Výroční zpráva organizace OIDAC pro Evropu poukazuje nárůst nenávistných zločinů proti křesťanům, z nichž většinu představují skutky vandalství a žhářství.
08.05.2025, Vatican News
Konkláve zvolilo 267. římským biskupem kardinála Roberta Francise Prevosta Tuto zprávu oznámil zástupu shromážděnému na Svatopetrském náměstí kardinál protodiakon Dominique Mamberti. Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam! „Oznamuji vám velkou radost: máme papeže!“. „Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Robertum Franciscum, Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Prevost, qui sibi nomen imposuit Leone XIV." „Nejdůstojnější a nejctěnější pán, pan Robert Francis, kardinál Svaté římské církve Prevost, který si dal jméno Lev XIV.
11.12.2024, RC Monitor 23/2024
Blíží se období masivních vánočních trhů, bezbřehé komerce a nátlaku na to mít doma vánoční atmosféru a ideálně Santu Clause už na začátku prosince. V obchodních domech budou už vesele vyhrávat koledy od první neděle adventní, a někde je dokonce slavnostně zatroubí ironicky z kostelní věže na zahájení „vánočního období“. Trochu brzy, že?
11.02.2025, RC Monitor 2/2025
Notre Dame byla vzkříšena v celé své nádheře a slávě. Díky Bohu, protože původně byly plány zcela jiné. Dobře, nějaké lapsy se najdou – podivně řešený bronzový minimalistický oltář, který neladí s majestátností katedrály, kovová sedadla, křtitelnice, která nevypadá jako křtitelnice, chórová čepička, která jako by byla vypůjčená od klauna, a podivné kalichy – ale celek se vyznačuje velkou krásou. Důstojné byly i liturgické obřady provázející znovuotevření Notre Dame. Díky nim se věřící povznášejí nad všednost až k nadpřirozenu. Právě to druhé je tolik zapotřebí v naší době, v době, kdy všechno musí být srozumitelné. Latina byla nesrozumitelná a nudná. Posvátné ustoupilo mezilidskému.