21.02.2022, Catholic Herald / RC Monitor 3/2022
Ano, jedna země si tuto myšlenku vzala k srdci. Maďarská kontroverzní vláda s premiérem Victorem Orbanem si jako svou prioritu vytyčila podporu manželů, kteří chtějí mít děti. A žena, která má realizaci této politiky na starost, ministryně pro rodiny Katalin Novaková, na začátku prosince navštívila Londýn. Mluvila o tom, jak se její vládě podařilo zvýšit v Maďarsku porodnost na průměr 1,56 dítěte, což je sice stále ještě pod evropským průměrem, ale vzhledem k vývoji v minulých čtyřiceti letech jde o výrazné zlepšení. Ještě působivější je, že se tam za posledních deset let zdvojnásobila sňatkovost – to je největší nárůst v Evropě.
Ministryně Novaková doufá, že pokud bude nynější politika zachována – zemi v roce 2022 čekají všeobecné volby –, Maďarsko za dvacet let dosáhne porodnosti potřebné k udržení populace. V současnosti však žádná země Evropské unie nenahrazuje dva rodiče dvěma dětmi, přestože v sousedním Turecku je porodnost ještě vyšší. (Turecký prezident porodnost velmi podporuje.)
Zaráží ji, jak málo lidí se ptá, proč tomu tak je. „Myslím, že Evropa nyní čelí vážným výzvám,“ řekla, „včetně demografických. Evropa se početně zmenšuje. Nemluvíme o tom. Neklademe si otázku, kterou bychom si klást měli.“
Co tedy považuje za řešení nedostatku dětí v Evropě?
„Pracuji na tomto poli už téměř osm let,“ uvedla, „a mám v této oblasti zkušenosti. Vidím, že v EU to není příliš upřednostňovaná agenda. Vidím, že se vyhýbáme i jen zmínkám o otázce, proč ženy nechtějí děti. Proč tomu tak je? Proč někteří manželé děti chtějí, ale nemají? A vždycky se ptám svých zahraničních partnerů, v čem vidí příčinu této situace, a oni říkají, že nemáme zasahovat do osobního života lidí. Ale my v Maďarsku nikomu do osobního života nezasahujeme. Nepřesvědčujeme, nepřemlouváme, jenom umožňujeme. Myslím, že bychom o tom měli mluvit a sdílet své poznatky.“
A Maďarsko toho dělá opravdu hodně, aby manželům umožnilo mít děti. Vláda zavedla celou řadu opatření pro zvýšení porodnosti, která patří k nejštědřejším v Evropě. Nedávno zaručila, že žena, která porodí dítě, bude půl roku formou benefitů dostávat stejný příjem, jaký měla ze svého platu před porodem, ale nebude z něho platit daně, takže na tom bude finančně lépe než předtím. Vyplácejí se příspěvky na bydlení.
Těm, kdo plánují mít dítě, je nabízena bezúročná půjčka 30 000 eur, kterou rodiny se třemi dětmi nemusí splácet. Matky se čtyřmi dětmi bez ohledu na výši svého platu vůbec nemusí platit daň z příjmu. Funguje zde velkorysé zaopatření dětí pracujících rodičů a benefity ve školách. Náklady na to všechno představují pět procent maďarského hrubého domácího produktu, což je mnohem víc než průměrných 2,6 procenta v zemích OECD, a pokud bude Orbanova vláda znovu zvolena, příští rok tento podíl vzroste na 6,2 procent HDP.
Maďarská vláda tedy ví, na čem je. Ministryně Novaková se diví, že se ostatní evropské vlády na demografické problémy ani neptají.
„Jaké to má řešení?“ ptá se. „Nevím. Možná jsou řešení [v různých zemích] různá. Myslím, že určité styčné body tu jsou. Pokud má neochota mít děti hlavně finanční důvody, můžeme pomoci; ale pokud tu jde spíš o kulturní otázky, například o tvrzení zelených, že v zájmu životního prostředí je lepší děti nemít, mohli bychom to řešit jinak. Ale obecně platí, že pokud ten problém máme řešit, musíme pochopit, v čem spočívá. A my v Evropě dáváme nesprávné odpovědi na otázku, kterou nikdo neklade. Jako řešení nabízíme migraci, ale na jakou otázku tím odpovídáme?“
Znepokojuje ji, že ekologové reagují na problém klimatické změny, ale odrazují od plození dětí. „Máme-li mluvit o ochraně životního prostředí, což je velice důležité téma,“ říká, „to nejlepší, co můžete udělat, je mít děti a učit je, jak se starat o planetu a chránit ji. Pokud říkáte, že pro záchranu planety je lepší děti nemít, pro koho ji budeme zachraňovat? Pro ni samotnou? Zachraňovat planetu dává smysl, jen pokud uvažujete o budoucích generacích.“
Má pravdu. Přinejmenším klade znepokojivé zásadní otázky, které si naši politici nekladou – ačkoli její program v Londýně zahrnoval schůzku s Jacobem Reese Moggem, který pro zvýšení porodnosti odvedl svůj díl práce. Odmítání mít děti z altruistických ekologických důvodů je nehumánní. Bylo by dobré, kdyby naše politické třídy dokázaly být podobně upřímné. Jak paní Novaková říká, Evropa se zmenšuje a my se ani neptáme proč. Tedy na rozdíl od papeže. Ten pojmenoval, co vidí jako problém; neměli by ostatní udělat totéž?
Melanie McDonagh
Přeložila Alena Švecová
15.07.2025, National Catholic Register
Podle tradice přivezl flanderský hrabě Dětřich Alsaský, který se účastnil křížové výpravy, roku 1150 z Jeruzaléma několik kapek Kristovy krve. Relikvie je od té doby uchovávána v kapli Svaté krve v Bruggách a denně přiláká množství turistů a poutníků z celého světa.
15.04.2025, RC Monitor
Někteří mají ještě v paměti Vánoce a již jsou na dosah dny, kdy bude asi každý z nás co nejintenzivněji rozjímat o utrpení Páně (jak ten čas letí). O jeho prožité bolesti, samotě, nepochopení a lhostejnosti okolí, zradě. Ano, o tom všem je Svatý týden, jehož bolest ovšem přebíjí radost ze Vzkříšení.
09.07.2025, Crisis Magazine
Bůh viděl, že všechno, co stvořil, je dobré. Jako křesťané se z tohoto dobra radujeme. Těšíme se z krásy Slunce a Měsíce, z vůně rozkvetlého olivovníku, z chuti masa, ptactva a obilí, z nápojů, které povznášejí našeho ducha, z manželského svazku, který plodí nový život. Všeho s mírou, říkáme, střídmost nevyjímaje. A i když se ke střídmosti stavíme poněkud moralisticky, máme pravdu, když říkáme, že Bůh nám dal dobrotu svého stvoření jako cestu milosti, díky níž se my sami stáváme dobrými.
11.02.2025, RC Monitor 2/2025
Notre Dame byla vzkříšena v celé své nádheře a slávě. Díky Bohu, protože původně byly plány zcela jiné. Dobře, nějaké lapsy se najdou – podivně řešený bronzový minimalistický oltář, který neladí s majestátností katedrály, kovová sedadla, křtitelnice, která nevypadá jako křtitelnice, chórová čepička, která jako by byla vypůjčená od klauna, a podivné kalichy – ale celek se vyznačuje velkou krásou. Důstojné byly i liturgické obřady provázející znovuotevření Notre Dame. Díky nim se věřící povznášejí nad všednost až k nadpřirozenu. Právě to druhé je tolik zapotřebí v naší době, v době, kdy všechno musí být srozumitelné. Latina byla nesrozumitelná a nudná. Posvátné ustoupilo mezilidskému.
22.04.2025, The European Conservative
Politika na podporu porodnosti je nezbytná, ale nestačí: kultura, která uvěřila, že nejvyšším cílem je individuální štěstí, míří k zániku. Celosvětová populační krize – tedy prudký pokles porodnosti, který zasáhl téměř všechny země světa, s výjimkou (zatím) subsaharské Afriky – je možná největší hrozbou, které civilizace čelí. Jenže o ní téměř nikdo nechce mluvit. Ale to vlastně není tak docela pravda. V Evropě, kde porodnost už dlouhá léta nedosahuje úrovně prosté reprodukce, se političtí představitelé tomuto tématu nemohou vyhnout. Problém spočívá v tom, že většina z nich chce říkat a slyšet jen jedno: že jediným možným řešením je masová migrace z plodnějších zemí.
28.02.2025, National Catholic Register
Téměř všichni protestantští konvertité v příběhu o svém obrácení dosvědčují moc Eucharistie. Při svém pokusu prokázat nesprávnost katolicismu jsem si jen ověřil jeho správnost. S manželkou jsme byli členy jedné evangelikální „nedenominační“ církve a pracoval jsem na protestantské střední škole. Věděl jsem, že kdybych se připojil ke katolické církvi, nemohl bych na té škole dál působit. Vzpomínám si, jak jsem jeden týden seděl na bohoslužbě a říkal si: „Ve své teologii můžu být katolíkem a přitom dál chodit sem do protestantského sboru.“