03.10.2022, CatholicLink
A proto mi láme srdce, když je rodičům dětí, u jejichž nenarozeného dítěte je zjištěna pravděpodobnost postižení Downovým syndromem, doporučován potrat.
Pokud jste se jako rodiče ocitli v takové situaci, zvažte prosím, že jste obhájci svého dítěte – možná jeho jedinými zastánci. Pokud takovému dítěti dáte šanci, máte možnost vychovat neuvěřitelně skvělého člověka.
Nevím, jaké to je vychovávat dítě obdařené chromozomem navíc, ale vím, že stejně jako u kohokoli jiného existuje bezpodmínečná láska a neomezená naděje na překvapení.
Někdo s chromozomem navíc není o nic méně člověkem – možná je naopak více člověkem – než kdokoli „normální“ z nás. Čím více se rozhodujeme, že někdo je natolik v nepořádku, že kvůli tomu není hoden života, tím více se blížíme stále užšímu pohledu na „dostatečně dobrého“ člověka. Všichni nakonec budeme skrývat nedostatky (víc, než to děláme nyní), aby nás společnost nelitovala nebo naopak netupila kvůli našim vlastním abnormalitám.
Mělo by být normální chovat se k lidem jako k lidem. S důstojností. S milosrdenstvím. S láskou.
Na tomto seznamu najdete úspěšné a inspirativní lidi diagnostikované s Downovým syndromem, kteří ukazují, že lidé se speciálními potřebami jsou nejen stejně hodni života jako zbytek lidstva, ale že si také mohou počínat stejně úspěšně (nebo úspěšněji) jako ostatní.
Tento seznam dokazuje, že VŠICHNI lidé mají v tomto životě povolání od Boha!
21 lidí, kteří dokazují, že život s Downovým syndromem stojí za to žít
• Karen Gaffneyová, profesionální plavkyně, byla první osobou s Downovým syndromem, která získala doktorát. Zúčastnila se štafetového závodu v kanálu La Manche, přeplavala celé jezero Tahoe, více než patnáctkrát přeplavala Sanfranciský záliv a v roce 2007 o ní byl natočen dokumentární film Crossing the Tahoe: A Swimmer’s Dream.
• Gerard O‘Dwyer je populární australský komik a herec.
• Sujeet Desai je ženatý americký hudebník, který hraje na klavír, housle, bicí, trubku a další nástroje, je autorem dvou dokumentárních filmů, v Carnegie Hall sklidil ovace vestoje a je medailistou ze speciálních olympiád.
• Oana Rotar je první ženou s Downovým syndromem, která byla zaměstnána ve veřejné správě v Rumunsku.
• Neil Joseph Price je britský sportovec a umělec.
• Pablo Pineda, španělský herec, spisovatel a řečník, jako první člověk s Downovým syndromem získal v Evropě vysokoškolský titul a snaží se pomáhat lidem s postižením získat zaměstnání. Starosta jeho rodného města Malaga mu udělil ocenění Štít města.
• John Franklin Stephens je americký ambasador organizace Global Down Syndrome Foundation, který vystoupil na prvním slyšení v americkém kongresu na téma výzkumu Downova syndromu a hovořil na půdě OSN.
• Angela Bachillerová je první španělskou městskou radní s Downovým syndromem, přestože sama nemůže volit, jelikož lidé s Downovým syndromem jsou označováni za „nesvéprávné“, což je má chránit před zneužíváním, ale zároveň jim brání účastnit se voleb.
• Judith Scottová je neslyšící sochařka, o níž byly natočeny čtyři dokumentární filmy. Dříve byla 35 let zavřená v ústavu, dokud její sestra–dvojče nedosáhla jejího propuštění, a nyní je autorkou mezinárodně proslulých děl.
• Madeline Stuartová je první profesionální modelkou s Downovým syndromem na světě. Tato australská zastánkyně práv osob se speciálními potřebami třikrát dokončila triatlon na speciálních olympiádách.
• Isabella Springmülhl Tejada je guatemalská módní návrhářka s vlastní značkou Down with Xjabelle a první návrhářka s Downovým syndromem, která se objevila na londýnské módní přehlídce. Je na seznamu 100 žen BBC, který uvádí nejinspirativnější/nejvlivnější ženy světa.
• Raphael Burflitt je zastáncem dětí s Downovým syndromem na https://forwantofwonder.net/.
• Li Xiang je čínská atletka se zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí ze speciálních olympiád.
• Collette Divitto je Američanka, která založila vlastní podnik poté, co byla odmítána při žádostech o zaměstnání, ačkoli za dva roky dokončila tříletý kurz vaření na Clemsonské univerzitě. Vlastní prací se snaží snižovat nezaměstnanost a chudobu mezi lidmi s postižením.
• Lani De Mello je gruzínská gymnastka a trenérka.
• Nakorn Thipabmak je nejstarší sportovec, který reprezentuje Thajsko, a jako teenager se naučil, jak dosáhnout úspěchu navzdory svým problémům se vztekem.
• Jamie Brewer je americká herečka.
• Marte Wexelsen Goksøyr je norská dramatička, mluvčí a aktivistka. Je první ženou, která získala Bjørnsonovu cenu Norské akademie pro literaturu a svobodu projevu za svou verzi Popelky.
• Chris Nikic je první člověk s Downovým syndromem, který dokončil celý triatlon Ironman, a je americkým motivačním řečníkem.
• Stephanie Handojo je indonéská atletka, držitelka zlaté medaile a obhájkyně osob s postižením.
• Romana je slovenská atletka, gymnastka a obhájkyně zdraví v komunitě osob se speciálními potřebami.
Kéž by se seznam vlivných lidí s Downovým syndromem rozrůstal a nadále všechny inspiroval k vzájemnému respektu a povzbuzování.
Genevieve Perkins
Přeložil Pavel Štička
27.04.2025, RC Monitor 8/2025
Díky sv. papeži Janu Pavlu II. je druhá neděle velikonoční zasvěcena Božímu milosrdenství. V předvečer této neděle, dne 2. dubna 2005, si náš Pán povolal svého svatého služebníka do Božího království. Současný papež František vyhlásil rok 2015 jako mimořádný rok Božího milosrdenství a nynější rok 2025 je jubilejním rokem spásy, ve kterém je dán též zvláštní zřetel na velikost Božího milosrdenství.
03.03.2025, RC Monitor 4/2025
Jeden z četných papežů Františků, a to jako náhodou zrovna ten skutečný a nevysněný, praví v úvodu k novele církevního trestního práva, dohnán na poslední chvíli akutním nebezpečím disciplinárního rozkladu v církvi: „Užití trestů ze strany pastýřů a představených se jeví jako nezbytné. Pastýřova nedbalost v přístupu k trestnímu systému činí zjevným, že neplní svůj úřad řádně a věrně.“
19.05.2025, KSA
Klub sv. Athanasia zve na přednášku P. Mariána Kuffy "O milosti", která se uskuteční 20. května 2025 v Praze.
28.05.2025, The American Spectator
Muže neinspiruje diverzita, rovnost ani inkluze. Ať už tyto hodnoty představují cokoli, rozhodně to nejsou mužské vlastnosti. Mladí muži dnes zkrátka nemají ambice stát se kněžími – rozhodně ne v takovém počtu jako dříve. Podle vatikánské publikace Annuarium Statisticum Ecclesiae dochází v posledních dvanácti letech k trvalému poklesu počtu kněžských povolání. V roce 2023 bylo na celém světě jen 106 495 seminaristů, což je pokles oproti 108 481 v roce 2022. Od roku 2011 klesl počet mužů připravujících se na kněžství téměř o 12 %, přičemž od roku 2019 zájem poklesl o více než polovinu. Proč dnes tak málo mužů odpovídá na povolání ke kněžství?
14.04.2025, RC Monitor 6/2025
Volné pokračování článku Pívečko a Eucharistie: Praha je zdá se pro našeho Pána Ježíše Krista poněkud ošidnou půdou. V početných kostelích stověžaté matičky hlavy účastnící se bohoslužeb šednou a ubývají. Dostat mladší ročníky na mši svatou to chce „velikej hever“, jak zpívá Vladimír Mišík (ten ovšem hned dodává, že ho slušně řečeno nemá). Jeden z panáčků si proto řekl, že když nejdou lidi za Pánem, že musí Pán za lidmi (asi poučen horou a Mohamedem), a tak zkusil hrát (rozuměj celebrovat) v hospodě, jenže arcibiskup mu pískl ofsajd. Pozorný rozhodčí. Vždyť Ježíš přece řekl: „Následuj mě.“ A ne: „Následuji tě.“ A až ten, kdo následoval, došel do večeřadla a teprve tam přijal Eucharistii. Už ten Břevnov ale nechme...
11.02.2025, RC Monitor 2/2025
Notre Dame byla vzkříšena v celé své nádheře a slávě. Díky Bohu, protože původně byly plány zcela jiné. Dobře, nějaké lapsy se najdou – podivně řešený bronzový minimalistický oltář, který neladí s majestátností katedrály, kovová sedadla, křtitelnice, která nevypadá jako křtitelnice, chórová čepička, která jako by byla vypůjčená od klauna, a podivné kalichy – ale celek se vyznačuje velkou krásou. Důstojné byly i liturgické obřady provázející znovuotevření Notre Dame. Díky nim se věřící povznášejí nad všednost až k nadpřirozenu. Právě to druhé je tolik zapotřebí v naší době, v době, kdy všechno musí být srozumitelné. Latina byla nesrozumitelná a nudná. Posvátné ustoupilo mezilidskému.