21 lidí, kteří dokazují, že život s Downovým syndromem stojí za to žít

03.10.2022, CatholicLink

Je těžké uvěřit, že někteří lidé mají pocit, že lidé s Downovým syndromem nejsou tak hodnotní jako ostatní.


Nikdy jsem nepochybovala o tom, že lidé se speciálními potřebami jsou lidmi stejně jako my ostatní. Laskavost mých rodičů, učení o lidské důstojnosti, které jsem získala z víry či vzdělávací systém správně nastavený vůči postiženým osobám, jenž mi umožnil učit se ve třídě a spřátelit se s těmi, kdo mají Downův syndrom – to vše mi pomohlo poznat, že každý člověk skutečně stojí za čas a úsilí, které potřebuje, a měl by být ceněn.

A proto mi láme srdce, když je rodičům dětí, u jejichž nenarozeného dítěte je zjištěna pravděpodobnost postižení Downovým syndromem, doporučován potrat.

Pokud jste se jako rodiče ocitli v takové situaci, zvažte prosím, že jste obhájci svého dítěte – možná jeho jedinými zastánci. Pokud takovému dítěti dáte šanci, máte možnost vychovat neuvěřitelně skvělého člověka.

Nevím, jaké to je vychovávat dítě obdařené chromozomem navíc, ale vím, že stejně jako u kohokoli jiného existuje bezpodmínečná láska a neomezená naděje na překvapení.

Někdo s chromozomem navíc není o nic méně člověkem – možná je naopak více člověkem – než kdokoli „normální“ z nás. Čím více se rozhodujeme, že někdo je natolik v nepořádku, že kvůli tomu není hoden života, tím více se blížíme stále užšímu pohledu na „dostatečně dobrého“ člověka. Všichni nakonec budeme skrývat nedostatky (víc, než to děláme nyní), aby nás společnost nelitovala nebo naopak netupila kvůli našim vlastním abnormalitám.

Mělo by být normální chovat se k lidem jako k lidem. S důstojností. S milosrdenstvím. S láskou.

Na tomto seznamu najdete úspěšné a inspirativní lidi diagnostikované s Downovým syndromem, kteří ukazují, že lidé se speciálními potřebami jsou nejen stejně hodni života jako zbytek lidstva, ale že si také mohou počínat stejně úspěšně (nebo úspěšněji) jako ostatní.

Tento seznam dokazuje, že VŠICHNI lidé mají v tomto životě povolání od Boha!

21 lidí, kteří dokazují, že život s Downovým syndromem stojí za to žít
• Karen Gaffneyová, profesionální plavkyně, byla první osobou s Downovým syndromem, která získala doktorát. Zúčastnila se štafetového závodu v kanálu La Manche, přeplavala celé jezero Tahoe, více než patnáctkrát přeplavala Sanfranciský záliv a v roce 2007 o ní byl natočen dokumentární film Crossing the Tahoe: A Swimmer’s Dream.

• Gerard O‘Dwyer je populární australský komik a herec.

• Sujeet Desai je ženatý americký hudebník, který hraje na klavír, housle, bicí, trubku a další nástroje, je autorem dvou dokumentárních filmů, v Carnegie Hall sklidil ovace vestoje a je medailistou ze speciálních olympiád.

• Oana Rotar je první ženou s Downovým syndromem, která byla zaměstnána ve veřejné správě v Rumunsku.

• Neil Joseph Price je britský sportovec a umělec.

• Pablo Pineda, španělský herec, spisovatel a řečník, jako první člověk s Downovým syndromem získal v Evropě vysokoškolský titul a snaží se pomáhat lidem s postižením získat zaměstnání. Starosta jeho rodného města Malaga mu udělil ocenění Štít města.

• John Franklin Stephens je americký ambasador organizace Global Down Syndrome Foundation, který vystoupil na prvním slyšení v americkém kongresu na téma výzkumu Downova syndromu a hovořil na půdě OSN.

• Angela Bachillerová je první španělskou městskou radní s Downovým syndromem, přestože sama nemůže volit, jelikož lidé s Downovým syndromem jsou označováni za „nesvéprávné“, což je má chránit před zneužíváním, ale zároveň jim brání účastnit se voleb.

• Judith Scottová je neslyšící sochařka, o níž byly natočeny čtyři dokumentární filmy. Dříve byla 35 let zavřená v ústavu, dokud její sestra–dvojče nedosáhla jejího propuštění, a nyní je autorkou mezinárodně proslulých děl.

• Madeline Stuartová je první profesionální modelkou s Downovým syndromem na světě. Tato australská zastánkyně práv osob se speciálními potřebami třikrát dokončila triatlon na speciálních olympiádách.

• Isabella Springmülhl Tejada je guatemalská módní návrhářka s vlastní značkou Down with Xjabelle a první návrhářka s Downovým syndromem, která se objevila na londýnské módní přehlídce. Je na seznamu 100 žen BBC, který uvádí nejinspirativnější/nejvlivnější ženy světa.

• Raphael Burflitt je zastáncem dětí s Downovým syndromem na https://forwantofwonder.net/.

Li Xiang je čínská atletka se zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí ze speciálních olympiád.

• Collette Divitto je Američanka, která založila vlastní podnik poté, co byla odmítána při žádostech o zaměstnání, ačkoli za dva roky dokončila tříletý kurz vaření na Clemsonské univerzitě. Vlastní prací se snaží snižovat nezaměstnanost a chudobu mezi lidmi s postižením.

• Lani De Mello je gruzínská gymnastka a trenérka.

• Nakorn Thipabmak je nejstarší sportovec, který reprezentuje Thajsko, a jako teenager se naučil, jak dosáhnout úspěchu navzdory svým problémům se vztekem.

• Jamie Brewer je americká herečka.

• Marte Wexelsen Goksøyr je norská dramatička, mluvčí a aktivistka. Je první ženou, která získala Bjørnsonovu cenu Norské akademie pro literaturu a svobodu projevu za svou verzi Popelky.

• Chris Nikic je první člověk s Downovým syndromem, který dokončil celý triatlon Ironman, a je americkým motivačním řečníkem.

• Stephanie Handojo je indonéská atletka, držitelka zlaté medaile a obhájkyně osob s postižením.

• Romana je slovenská atletka, gymnastka a obhájkyně zdraví v komunitě osob se speciálními potřebami.

Kéž by se seznam vlivných lidí s Downovým syndromem rozrůstal a nadále všechny inspiroval k vzájemnému respektu a povzbuzování.

Genevieve Perkins
Přeložil Pavel Štička


Další článkyJe slučitelné být občanem a být křesťanem?

22.09.2023, RC Monitor 17/2023

Na různých webech, kde se diskutuje o manželství (především v kontextu rozšíření instituce manželství i na homosexuální páry), se často ze strany křesťanů, kteří nejsou proti tomuto rozšíření, objevuje jedna argumentace. Ve zkrácené podobě si ji můžeme shrnout následovně: Pro mě zůstane manželství, tedy svátost manželství, výlučně heterosexuální, ale jako křesťané nemáme právo mluvit do toho, co si sekulární stát ustanoví.

Sv. Jeroným: Ó smrti, jak jsi krásná a příjemná!

03.10.2023, RC Monitor 18/2023

Uvidíme-li obraz, na kterém je poustevník v jeskyni a před sebou má kříž, knihu a lebku, je nám jasné, že jde o sv. Jeronýma. Je pochopitelné, že každý malíř se ve svém díle snaží jakousi uměleckou zkratkou charakterizovat světce, kterého zobrazuje a není v jeho silách zobrazit plasticky celý světcův životní příběh.

Maďarský premiér Viktor Orbán ostře kritizuje EU za to, že přijímáním ideologie LGBT odmítá „křesťanské dědictví“

04.09.2023, LifeSiteNews

Evropská unie „vyrovnává svůj počet obyvatel pomocí migrace a vede LGBTQ ofenzívu proti evropským národům, které mají přátelský postoj k rodině,“ varoval maďarský předseda vlády.

Knížecí měsíc

18.09.2023, RC Monitor 17/2023

Září je pro nás měsícem svátků dvou našich knížecích postav z počátku našich křesťanských dějin. Prvou je sv. Ludmila, moudrá žena, která naší zemi přinesla křesťanství. Druhou postavou je její vnuk, sv. Václav, provolaný národem za svatého dědice země české.

Nešťastnost ve službách špinavé ekonomiky

26.09.2023, RC Monitor 17/2023

Reflexe k výzvě 66 firem českému premiérovi ohledně tzv. „manželství pro všechny“

Velehradská Literární pouť

11.11.2023, velehradinfo.cz

Na poutním místě Velehradě se v neděli 26. listopadu popáté uskuteční literární pouť. Hlavním tématem letošní akce bude odkaz života kněze a básníka Jiřího Jana Víchy OFMCap. Součástí pouti bude mše svatá, po níž bude následovat literární beseda.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2023 Res Claritatis, z.s.