27.09.2024, RC Monitor 18/2024
Také svět médií – světských i církevních – se za dvě dekády absolutně změnil rozvojem webu, sociálních sítí, streamovacích platforem. V tomto prostředí je nesmírně obtížné zachovat si kritický úsudek, odlišit informaci od dezinformace, rozeznat manipulaci a postoje, které jsou zavádějící. Zároveň se dramaticky násobí objem informací, kterému je běžný konzument médií – věřící nevyjímaje – vystaven; je náročné v té kvantitě rozpoznat kvalitu, pěnu dní od trvalých hodnot.
V tomto prostředí narůstá klima konfrontace, často přesahující hranice slušnosti, útoky se stupňují, výroky se radikalizují. Společenský dialog je rozbitý, je nahrazen kakofonií individualizovaných výpovědí, u nichž se nehodnotí relevance, pravdivost a zkušenost, ale často jen počet příznivců mluvčího na sociálních sítí. Toto není jen vlastností společnosti jako celku, ale i prostředí osob hlásících se ke křesťanství a ke katolické církvi. Tím, jak se objevují vyhrocené postoje k různým otázkám a postojům, často i k oficiálně prezentovaným stanoviskům papeže a dikasterií římské kurie, jako by mnozí ztráceli kompas.
A zde je namístě vyzvednout nesmírně významnou úlohu RC Monitoru – jako média, které se nebojí vstupovat do složitých témat, nacházet jejich řešení věrná pravdě Evangelia, zcela v souladu s magisteriem. Není snad dnes srovnatelné platformy, která by vytvářela jak kvalitní tvorbu vlastní, počínaje komentáři přes analýzy společenských otázek po hutné duchovní texty, a zároveň poskytovala výběr z kvalitních a prověřených cizojazyčných zdrojů poskytujících českému a moravskému čtenáři záruku, že se v záplavě časopisů a blogů neztratí tím či oním směrem.
Boží slovo je lékem proti malomyslnosti a strachu i pevnou hrází proti zdánlivě již zcela převládající antikultuře smrti. Ježíš Kristus je stejný včera i dnes i navěky (Židům 13,8).
Skutečná síla dialogu, jak upozorňoval mimo jiné papež Benedikt XVI. v poselství k Světovému dni sdělovacích prostředků v roce 2012, předpokládá polaritu mezi slovem a mlčením. Teprve v tichu, v mlčení mohou uzrát dobrá rozhodnutí, jak správně jednat a co sdělit druhému.
Dynamika rozhovoru Panny Marie se sv. Alžbětou v „jednom judském městě v horách“ vylučuje jakékoli mimoběžné monology a může být vzorem pro každé vzájemné setkání. A v tomto duchu – Boží slovo; lidské slovo a mlčení; upřímný dialog namísto prázdné sebeprezentace – pracuje a působí RC Monitor již dvě dekády.
Je výsledkem nesmírné houževnatosti, vytrvalosti a osobních obětí těch, kteří nesli a nesou horko dne, že RC Monitor stále vychází v takto kvalitní podobě, jako médium tištěné, které navíc není založeno na klasickém předplatném, ale na darech laskavých čtenářů. Marné by však bylo lidské namáhání, kdyby jej neprovázelo Boží požehnání.
Kéž Panna Maria a sv. František Saleský, patron médií, vyprošuje u Všemohoucího Boha hojné požehnání a dary Ducha svatého redakci, autorům, překladatelům, dalším spolupracovníkům, dobrodincům, čtenářům a všem, kdo se podílejí na dobrém díle RC Monitoru.
Mgr. Josef Mudra
11.04.2025, RC Monitor 6/2025
Nelze zamlčet, že jedním z nově nastražených lákadel se po roce 1989 stala i pro katolické kněze možnost osobního sebezviditelňování v médiích. To však s sebou nese nemalé riziko ohrožení vlastní kněžské svátostné identity.
11.06.2025, statistikaamy.csu.gov.cz / vaticannews.va
Podle Papežské ročenky 2025 a Annuarium Statisticum Eccelesiae 2023, které vydává Centrální statistický úřad církve, se mezi roky 2022 a 2023 zvýšil počet katolíků na celém světa z 1 390 mld. na 1 406 mld., tj. o 1,15 %. Každý pátý katolík (20 %) žije v Africe. Jejich počet se zvýšil z 272 mil. v roce 2022 na 281 mil. v roce 2023, meziročně tak vzrostl o 3,31 %. Své prvenství v počtu pokřtěných katolíků potvrzuje Demokratická republika Kongo s téměř 55 mil., následovaná Nigérií s 35 miliony; významné počty zaznamenávají také Uganda, Tanzanie a Keňa.
21.04.2025, Vatican News
Jeho Eminence kardinál Farrell dnes se zármutkem oznámil úmrtí papeže Františka těmito slovy: „Drazí bratři a sestry, s hlubokým zármutkem musím oznámit úmrtí našeho Svatého otce Františka. Dnes ráno v 7:35 se římský biskup František vrátil do domu Otce. Celý svůj život zasvětil službě Bohu a jeho Církvi. Učil nás žít hodnoty evangelia s věrností, odvahou a univerzální láskou, zejména ve prospěch těch nejchudších a odstrčených na okraj společnosti. S nesmírnou vděčností za jeho příklad opravdového učedníka Pána Ježíše svěřujeme duši papeže Františka nekonečné milosrdné lásce Trojjediného Boha.“
04.06.2025, KSA
Klub sv. Athanasia zve na přednášku JUDr. Jakuba Kříže Ph.D. na téma Smlouva České republiky se Svatým stolcem. Přednáška o tzv. konkordátu se uskuteční v úterý 17. června v Praze.
08.05.2025, Vatican News
Konkláve zvolilo 267. římským biskupem kardinála Roberta Francise Prevosta Tuto zprávu oznámil zástupu shromážděnému na Svatopetrském náměstí kardinál protodiakon Dominique Mamberti. Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam! „Oznamuji vám velkou radost: máme papeže!“. „Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Robertum Franciscum, Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Prevost, qui sibi nomen imposuit Leone XIV." „Nejdůstojnější a nejctěnější pán, pan Robert Francis, kardinál Svaté římské církve Prevost, který si dal jméno Lev XIV.
02.06.2025, RC Monitor 10/2025
Jsou chvíle, kdy si člověk říká, že nemá to, co by chtěl a po čem touží. A tak stále hledá něco jiného, lepšího. Hodně lidí na světě cítí jakousi neúplnost, ne–celost a podvědomě cítí nenaplnění, i kdyby třeba vyhráli milion ve sportce nebo dostali nejprestižnější světovou cenu. Pořád má takový člověk pocit, že mu něco chybí a není nikdy spokojený.