27.09.2024, RC Monitor 18/2024
Také svět médií – světských i církevních – se za dvě dekády absolutně změnil rozvojem webu, sociálních sítí, streamovacích platforem. V tomto prostředí je nesmírně obtížné zachovat si kritický úsudek, odlišit informaci od dezinformace, rozeznat manipulaci a postoje, které jsou zavádějící. Zároveň se dramaticky násobí objem informací, kterému je běžný konzument médií – věřící nevyjímaje – vystaven; je náročné v té kvantitě rozpoznat kvalitu, pěnu dní od trvalých hodnot.
V tomto prostředí narůstá klima konfrontace, často přesahující hranice slušnosti, útoky se stupňují, výroky se radikalizují. Společenský dialog je rozbitý, je nahrazen kakofonií individualizovaných výpovědí, u nichž se nehodnotí relevance, pravdivost a zkušenost, ale často jen počet příznivců mluvčího na sociálních sítí. Toto není jen vlastností společnosti jako celku, ale i prostředí osob hlásících se ke křesťanství a ke katolické církvi. Tím, jak se objevují vyhrocené postoje k různým otázkám a postojům, často i k oficiálně prezentovaným stanoviskům papeže a dikasterií římské kurie, jako by mnozí ztráceli kompas.
A zde je namístě vyzvednout nesmírně významnou úlohu RC Monitoru – jako média, které se nebojí vstupovat do složitých témat, nacházet jejich řešení věrná pravdě Evangelia, zcela v souladu s magisteriem. Není snad dnes srovnatelné platformy, která by vytvářela jak kvalitní tvorbu vlastní, počínaje komentáři přes analýzy společenských otázek po hutné duchovní texty, a zároveň poskytovala výběr z kvalitních a prověřených cizojazyčných zdrojů poskytujících českému a moravskému čtenáři záruku, že se v záplavě časopisů a blogů neztratí tím či oním směrem.
Boží slovo je lékem proti malomyslnosti a strachu i pevnou hrází proti zdánlivě již zcela převládající antikultuře smrti. Ježíš Kristus je stejný včera i dnes i navěky (Židům 13,8).
Skutečná síla dialogu, jak upozorňoval mimo jiné papež Benedikt XVI. v poselství k Světovému dni sdělovacích prostředků v roce 2012, předpokládá polaritu mezi slovem a mlčením. Teprve v tichu, v mlčení mohou uzrát dobrá rozhodnutí, jak správně jednat a co sdělit druhému.
Dynamika rozhovoru Panny Marie se sv. Alžbětou v „jednom judském městě v horách“ vylučuje jakékoli mimoběžné monology a může být vzorem pro každé vzájemné setkání. A v tomto duchu – Boží slovo; lidské slovo a mlčení; upřímný dialog namísto prázdné sebeprezentace – pracuje a působí RC Monitor již dvě dekády.
Je výsledkem nesmírné houževnatosti, vytrvalosti a osobních obětí těch, kteří nesli a nesou horko dne, že RC Monitor stále vychází v takto kvalitní podobě, jako médium tištěné, které navíc není založeno na klasickém předplatném, ale na darech laskavých čtenářů. Marné by však bylo lidské namáhání, kdyby jej neprovázelo Boží požehnání.
Kéž Panna Maria a sv. František Saleský, patron médií, vyprošuje u Všemohoucího Boha hojné požehnání a dary Ducha svatého redakci, autorům, překladatelům, dalším spolupracovníkům, dobrodincům, čtenářům a všem, kdo se podílejí na dobrém díle RC Monitoru.
Mgr. Josef Mudra
13.12.2024, RC Monitor 23/2024
Ten, kdo se trochu zajímá o auta, zvláště ta (kdysi) anglická, jistě zaregistroval novou reklamu na automobily značky Jaguar. Tato reklama je poznamenána novou filozofií pod heslem exuberant (bujný, bujarý). Zajímavé je na ní to, že v ní není ani jedno auto.
30.12.2024, RC Monitor 24/2024
Jaroslav Maxmilián Kašparů, jako spisovatel známý pod jménem Max Kašparů, je český řeckokatolický kněz, psychiatr, pedagog, premonstrátský terciář, člen Obce spisovatelů a esperantista. Max Kašparů působí v Pelhřimově. V roce 2015 byl v rodné obci Žirovnici vysvěcen na kněze v byzantském ritu. Svěcení přijal z rukou biskupa Apoštolského exarchátu Řeckokatolické církve Ladislava Hučka, jehož se stal členem. Je autorem řady knih s duchovní tematikou a věnuje se přednáškové činnosti. Má dvě dcery.
06.12.2024, RC Monitor 22/2024
Okřídlené úsloví: „To musíte odříkat, i když vás vzbudí o půlnoci,“ jsem poprvé asi slyšel ve škole, když jsme se učili malou násobilku. Za našich školních let se na tom dost bazírovalo, myslím znát věci zpaměti, a naši učitelé nás nikterak nešetřili a bylo jim jedno, zda nám tím způsobí nějakou újmu na psychickém zdraví. A u malé násobilky nezůstalo, nároky se stupňovaly a vědomostí, které jsme ukládali postupně do paměti, bylo stále více.
13.01.2025, The Catholic Thing
Stále častěji zjišťuji, že nejméně tolerantní lidé, se kterými se setkávám, jsou právě ti, kteří se neustále ohánějí slovem „tolerance“. Neměli bychom to považovat za pokrytectví. Není to jako chování farizeů, kteří si dávají záležet na tom, aby každý viděl, jak dávají almužnu. Tím z dobročinnosti dělají divadelní představení, aby si vysloužili chválu lidí, a pokud stojí především o ni, pak ji také dostanou. „Odpovídající odměnu,“ jak píše Milton, „prázdnou jako jejich skutky.“
11.12.2024, RC Monitor 23/2024
Blíží se období masivních vánočních trhů, bezbřehé komerce a nátlaku na to mít doma vánoční atmosféru a ideálně Santu Clause už na začátku prosince. V obchodních domech budou už vesele vyhrávat koledy od první neděle adventní, a někde je dokonce slavnostně zatroubí ironicky z kostelní věže na zahájení „vánočního období“. Trochu brzy, že?
21.10.2024, RC Monitor 19/2024
Pro náš osobní život je nepochybně rozhodující znalost Božího slova. Jsme Ježíšovými následovníky a jen těžko bychom se obešli bez pokynů a rad Mistra, za kterým jdeme. V Bibli, ve starozákonní knize Jozue, se zmiňuje skutečnost, mající hlubokou vnitřní souvislost s novozákonní nesmírně cennou duchovní hodnotou. Jedná se o starozákonní archu a novozákonní svatostánek. Archa provázela izraelský lid, zvláště v časech putování, doslova na každém kroku. Stateční mužové Izraele ji nesli uprostřed lidu. Je to náznak budoucí, mnohem vznešenější archy, totiž eucharistického svatostánku, v němž pro nás, novozákonní Boží lid, je Kristus přítomen v každém kostele. Chrámový prostor je proto posvátný, protože je tam, řečeno nikoliv přehnaně, kus otevřeného nebe.