Polsko: pokus prosadit zákaz zpovědí dětí do 18 let

13.01.2025, RC, Misyjne.pl, pillarcatholic.com

Katolický arcibiskup Stanisław Gądecki z Poznaně kritizuje petici předloženou dolní komoře polského parlamentu požadující zákaz zpovědi pro děti mladší 18 let. Arcibiskup Gądecki popsal petici předloženou parlamentu jako „obnovu toho, čemu jsme čelili během stalinismu“.


Sejmu byla v prosinci 2024 předložena petice polského paradivadelního umělce Rafała Betlejewského, která požaduje uzákonění zákazu zpovídání osob mladších 18 let. Autor je známý a vytrvalý kritik církve. Svou petici zveřejnil na aktivistickém webu avaaz.org, kde má nyní více než 12 000 podpisů. Podle jejího autora je „zpověď zážitkem ponížení a strachu, traumatizující, nepříjemnou událostí, kterou děti nechtěly a před kterou se nemohly bránit“. Dále uvádí, že svátost smíření je „relikvii středověku, v níž panovaly feudální společenské vztahy“.

Zavedení zákazu zpovídání dětí je naprostý nesmysl,“ uvedl pro agenturu PAP poznaňský arcibiskup a metropolita Stanisław Gądecki. Podle hierarchy svátosti formují člověka „vrstvu po vrstvě“ a děti potřebují formaci v pravdě v každé fázi vývoje. Arcibiskup Adrian Galbas, nový varšavský arcibiskup, petici také kritizoval a označil ji za „absurdní a bizarní“.

Podle arcibiskupa Gądeckého „je dokonce těžké pochopit, že v křesťanské kultuře, kde zpověď existuje už téměř 2000 let, najednou někdo přijde a požaduje zákaz zpovědi pro děti,“ řekl Gądecki polské tiskové agentuře PAP.

Gądecki uvedl, že petice připomíná postoj polských komunistických úřadů ke katolické církvi. „Tehdy se také říkalo, že děti by neměly být křtěny nebo chodit do kostela, dokud jim nebude 18 let. Teprve potom mohou – samozřejmě ty, které vydrží antiklerikální nátlak – přijít a vyzpovídat se. To jsou staré komunistické tahy, podepřené pochybnou psychologií,“ zhodnotil v rozhovoru pro PAP. Arcibiskup Gądecki upozornil, že autor petice nebere v úvahu, že děti potřebují formaci v pravdě v každé fázi vývoje.

Polská organizace Ordo Iuris v souvislosti s požadavky petice upozorňuje, že podle vzdělávacího programu Anatolije Lunačarského – blízkého spolupracovníka Lenina a Stalina, komunistického teoretika kultury a vzdělanosti a v letech 1917–1929 pověřence školství v bolševické vládě Ruska „[...] všechna náboženství jsou jed, zvláště křesťanství, protože [...] učí lásce k bližnímu a milosrdenství a obojí odporuje našim zásadám. […] Pryč s láskou k bližnímu, potřebujeme nenávist, musíme umět nenávidět. Jen za tuto cenu dobydeme svět. […] Postarali jsme se o krále této země, postaráme se o krále nebe.“ Tendence regulovat sféru víry prostřednictvím zákonných zákazů na zákonné úrovni je snahou o totalitarismus. Kontrola náboženské sféry a svědomí občana státem je charakteristická pro totalitní systémy.

„Umožnit dětem chodit ke zpovědi je důležité, protože dítě by mělo být formováno ne od 18 let, ale od narození. Všechny svátosti formují člověka pomalu, vrstvu po vrstvě, rok po roku. Nemůžete dítěti říci: začneš se učit, až ti bude 18 let,“ – zdůraznil poznaňský metropolita.

V současné době čelí církev v Polsku významnému tlaku, který je do značné míry cítit právě v oblastech rodiny, výchovy dětí a také katolického vzdělávání. Například se také značně bojuje o tzv. omezené vyučování náboženství ve školách.


Další články



Rozdíl mezi rovností a stejností

20.12.2024, RC Monitor 23/2024

Je jasné, že fyzický svět (ale zřejmě ani duchovní) není dvourozměrný, ale třírozměrný, a takové má být i naše myšlení, resp. chápání celé Boží duchovní skutečnosti, které se zakládá na pozorování světa jako takového, byť ho ve svém „dvourozměrném“ myšlení nedokážeme nikdy plně pochopit a plně vyjádřit. Bůh (Trojice) evidentně není „dvourozměrný“ (Bůh a ďábel, jak si to většinou představujeme), ale trojiční (Otec, Syn a Duch svatý). Ďábel je jen padlý anděl... stvoření, ale často ho svět považuje za rovnocenný protiklad trojičního Boha.

Města, vesnice a katolicita

22.11.2024, RC Monitor 21/2024

Obrazem církve je město, nebeský Jeruzalém.

Fotka měsíce - leden 2025

27.01.2025, RC Monitor 1/2025

V pondělí 6. ledna 2025 oslavili věřící východního obřadu svátek Zjevení Páně. Ve zcela zaplněné řeckokatolické katedrále sv. Klimenta se uskutečnila sv. liturgie se starobylým obřadem svěcení vody. Bohoslužbu vedl otec Vasyl Slivocký, generální vikář Apoštolského exarchátu v ČR.

Senátor Zdeněk Hraba: Držme se více faktů a méně pocitů

29.10.2024, RC Monitor 20/2024

Opět zvolený (mnohým progrestivistickým aktivistům nepohodlný) senátor Zdeněk Hraba je otcem dvou dětí a žije v Říčanech u Prahy. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2004 pracuje jako advokát. Je také předsedou senátní Komise pro Ústavu a zastupitel města Říčany. V lednu 2024 byl jedním ze senátorů, kteří iniciovali odmítnutí ratifikace tzv. Istanbulské úmluvy a aktivně proti ní vystupoval. Hlásí se k římskokatolické církvi. V době, kdy vzniká náš rozhovoru s panem senátorem, publikuje příspěvek na síti X v tomto znění: „Často progresivisté křičí, že tu konzervativci ‚prosazují středověk‘. Je to naopak. Pro ‚návrat do středověku‘ nejvíc dělají ti, kteří sem do Evropy neustále chtějí pouštět lidi z kultur právě ve středověku uvízlých...“

Opustila nás Ing. Marta Peroutková (1949–2024)

30.01.2025, Zrcadlo církve 12/2024

Dne 17. září 2024 z tohoto světa odešla zakládající členka Společnosti pro církevní právo a blízká přítelkyně nás všech paní Ing. Marta Peroutková, rozená Šťastná, ekonomka, kdysi pracovnice v zahraničním obchodu, poté zástupkyně Naumannovy nadace v České republice. Ing. Peroutková pozorně provázela životem nejen svého manžela i celou svou rodinu, ale i své přátele a přátele svého manžela. Po řadu let nevynechala ani jednu z akcí Společnosti pro církevní právo; v roce 2008, kdy společnost byla pro nedostatek místa v dominikánském klášteře z jeho prostor vypovězena, se rozhodným způsobem zasloužila o její další trvání tak, že zajistila pro Společnost pro církevní právo dvě krásné místnosti v domě svém a své rodiny na Žižkově v Sudoměřské ulici č. 25.

Církev znamená společenství

16.01.2025, RC Monitor 24/2024

Slovo církev (ecclesia) znamená společenství, soudržnost, setkávání se. V běžném životě to chápeme tak, že jednou v týdnu, v neděli, zajdeme na mši svatou do kostela. A tam – podle farnosti – s ostatními lidmi, které buď známe, nebo neznáme, strávíme tu zhruba hodinku mše svaté. V některých farnostech jdou dál – pořádají po mši svaté třeba společnou snídani, po vzoru prvních křesťanů při agapé, nebo farní kafe.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.







MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2025 Res Claritatis, z.s.