Kanada ukončila vyšetřování údajných hromadných hrobů v církevních školách

31.03.2025, RC Monitor 6/2025

Kanadská vláda zastavila vyšetřování tvrzení o hromadných pohřebištích dětí v bývalých internátních školách provozovaných církví poté, co nebyl nalezen ani jediný hrob. Obvinění z týrání a vražd stovek domorodých dětí vyvolala v Kanadě vlnu zlosti, která vedla k žhářským útokům, vandalismu a znesvěcení přibližně 120 kostelů.


Hysterie se dostala až do Vatikánu, kde papež František během modlitby Anděl Páně vyjádřil lítost nad „šokujícím objevem pozůstatků 215 dětí“. Kanadská vláda vytvořila Národní poradní výbor pro internátní školy, pohřešované děti a neoznačené hroby, aby prošetřil obvinění a rozsah údajného týrání a vražd domorodých dětí křesťany evropského původu. Po třech letech pátrání, které stálo 216,5 milionu dolarů, však nebyly nalezeny žádné lidské ostatky. Vláda proto tiše stáhla financování výboru, který bude na konci měsíce rozpuštěn.

Crystal Gail Fraserová, členka výboru, označila rozhodnutí za „zradu“, přestože se nepodařilo najít žádné důkazy o vraždách. „Ztrácíme ze zřetele naše hodnoty pravdy a usmíření,“ uvedla pro CBC News. Hysterie vypukla v roce 2015, kdy se objevilo tvrzení, že v internátní škole Kamloops byly pomocí georadaru objeveny hroby 215 dětí. Přestože následné průzkumy žádná těla neodhalily, kanadský premiér Justin Trudeau ještě loni veřejně tvrdil, že k vraždám skutečně docházelo. Školy, které byly většinou provozovány katolickou a anglikánskou církví a financovány vládou, měly za úkol vzdělávat domorodé děti od konce 19. století až do 90. let 20. století. Z archivních záznamů vyplývá, že některé děti v těchto školách zemřely, většinou však na nemoci jako tuberkulóza.

Přesto mnozí Kanaďané stále neradi přiznávají, že obvinění nebyla potvrzena. Například Regent College, evangelikální vysoká škola na kampusu Univerzity Britské Kolumbie, zrušila přednášku britského anglikánského duchovního a uznávaného historika Lorda Biggara poté, co ho studenti označili za „obhájce internátních škol“ a „popírače hromadných hrobů“. V reakci na zrušení svého vystoupení lord Biggar obvinil vysokou školu z „podporování agresivně represivní kultury v Kanadě, která je investována do příběhu, jenž nespravedlivě diskredituje práci křesťanských misijních škol a ospravedlňuje vypálení desítek křesťanských kostelů“.


Další články



Poděkování za krev života

27.12.2024, RC Monitor 24/2024

Dovolte, prosím, abych se vám představil. Jmenuji se Petr Piťha a je mi 86 let. Jsem emeritním profesorem dějin a teorie kultury na Karlově Univerzitě a emeritním proboštem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě Pražském.

Lidský život se nedá nahradit

03.04.2025, RC Monitor 6/2025

Nedávné slavnosti sv. Josefa a Zvěstování Páně, jsou připomínkou nejen významné události pro naši spásu a Pěstouna Páně, ale také nám okrajově připomínají, že jaro, alespoň to astronomické, je tady, a kdo si nenatrhal včas kočičky, bude mít na Květnou neděli v průvodu odkvetlé kocoury. Ale to není to nejdůležitější, kočičky se dají nahradit jakoukoli jinou větví nebo palmovým lupenem zakoupeným v květinářství.

Několik lekcí od významných pohanů

26.02.2025, The Catholic Thing

V poslední době trávím celkem dost času s pohany. Ne s moderními požitkářskými, falešně idealistickými, nezajímavými pohany všude kolem nás, zvlášť na našich univerzitách, nýbrž s dávnými – skoro až příliš zajímavými – houževnatými hledači pravdy a dobra.

Bůh je věčný a nepodléhá volebním obdobím

21.02.2025, RC Monitor 3/2025

„Bůh dokáže psát i na křivých řádcích,“ je jedno z okřídlených úsloví užívaných v církvi, když přijde řeč na lidi, případně situace, které jsou takzvaně kontroverzní. Jako jedna z takových kontroverzních osob se nám může jevit znovu zvolený prezident USA. Asi se shodneme, že tento pán není žádný Mirek Dušín, který by byl vzorem hodným následování. Ale též musíme uznat to, že ne všechny jeho kroky jsou zavrženíhodné. Jeden z jeho kroků, který osobně považuji za chvályhodný, je pozastavení financování USAIDu, které rozpoutalo v určitých kruzích velké zděšení.

Osm málo známých skutečností o katedrále Notre-Dame

06.02.2025, National Catholic Register

Tento středověký gotický klenot – který byl až do svého uzavření nejnavštěvovanějším místem Francie se zhruba 13 miliony návštěvníky ročně, tedy mnohem více, než kolik jich přijde na Eiffelovu věž – je nerozlučně spjata s velkolepými dějinami Francie a s duší jejího lidu.

Liturgické vzpomínky stárnoucího faráře

17.03.2025, RC Monitor 5/2025

Změna (či úprava, jak chcete) ritu mše svaté vstoupila v účinnost o první neděli adventní 30. listopadu 1969. Někde se na to připravovali s dychtivostí, jinde s nechutí, ne-li docela věcnými výhradami. Já tomu tehdy jako čtrnáctiletý ještě tak moc nerozuměl, ale připadlo mi divné, když se v sobotu 29. listopadu po ranní mši svaté misál odnesl s tím, že už nebude potřeba. Jak to? říkal jsem si už tehdy. Po nějaké době to vyjádřil kardinál Ratzinger mnohem fundovaněji: není přece možné, aby to, co ještě včera bylo tím správným, ba jediným, se nyní považovalo za škodlivé a touha po tom za něco nepatřičného? Leč byli jsme vycepování k poslušnosti, a tak se začalo „po novu“.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.







MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2025 Res Claritatis, z.s.