Kanada ukončila vyšetřování údajných hromadných hrobů v církevních školách

31.03.2025, RC Monitor 6/2025

Kanadská vláda zastavila vyšetřování tvrzení o hromadných pohřebištích dětí v bývalých internátních školách provozovaných církví poté, co nebyl nalezen ani jediný hrob. Obvinění z týrání a vražd stovek domorodých dětí vyvolala v Kanadě vlnu zlosti, která vedla k žhářským útokům, vandalismu a znesvěcení přibližně 120 kostelů.


Hysterie se dostala až do Vatikánu, kde papež František během modlitby Anděl Páně vyjádřil lítost nad „šokujícím objevem pozůstatků 215 dětí“. Kanadská vláda vytvořila Národní poradní výbor pro internátní školy, pohřešované děti a neoznačené hroby, aby prošetřil obvinění a rozsah údajného týrání a vražd domorodých dětí křesťany evropského původu. Po třech letech pátrání, které stálo 216,5 milionu dolarů, však nebyly nalezeny žádné lidské ostatky. Vláda proto tiše stáhla financování výboru, který bude na konci měsíce rozpuštěn.

Crystal Gail Fraserová, členka výboru, označila rozhodnutí za „zradu“, přestože se nepodařilo najít žádné důkazy o vraždách. „Ztrácíme ze zřetele naše hodnoty pravdy a usmíření,“ uvedla pro CBC News. Hysterie vypukla v roce 2015, kdy se objevilo tvrzení, že v internátní škole Kamloops byly pomocí georadaru objeveny hroby 215 dětí. Přestože následné průzkumy žádná těla neodhalily, kanadský premiér Justin Trudeau ještě loni veřejně tvrdil, že k vraždám skutečně docházelo. Školy, které byly většinou provozovány katolickou a anglikánskou církví a financovány vládou, měly za úkol vzdělávat domorodé děti od konce 19. století až do 90. let 20. století. Z archivních záznamů vyplývá, že některé děti v těchto školách zemřely, většinou však na nemoci jako tuberkulóza.

Přesto mnozí Kanaďané stále neradi přiznávají, že obvinění nebyla potvrzena. Například Regent College, evangelikální vysoká škola na kampusu Univerzity Britské Kolumbie, zrušila přednášku britského anglikánského duchovního a uznávaného historika Lorda Biggara poté, co ho studenti označili za „obhájce internátních škol“ a „popírače hromadných hrobů“. V reakci na zrušení svého vystoupení lord Biggar obvinil vysokou školu z „podporování agresivně represivní kultury v Kanadě, která je investována do příběhu, jenž nespravedlivě diskredituje práci křesťanských misijních škol a ospravedlňuje vypálení desítek křesťanských kostelů“.


Další články



Lidský život se nedá nahradit

03.04.2025, RC Monitor 6/2025

Nedávné slavnosti sv. Josefa a Zvěstování Páně, jsou připomínkou nejen významné události pro naši spásu a Pěstouna Páně, ale také nám okrajově připomínají, že jaro, alespoň to astronomické, je tady, a kdo si nenatrhal včas kočičky, bude mít na Květnou neděli v průvodu odkvetlé kocoury. Ale to není to nejdůležitější, kočičky se dají nahradit jakoukoli jinou větví nebo palmovým lupenem zakoupeným v květinářství.

Proč jsem se stal katolíkem? Odpověď je Eucharistie

28.02.2025, National Catholic Register

Téměř všichni protestantští konvertité v příběhu o svém obrácení dosvědčují moc Eucharistie. Při svém pokusu prokázat nesprávnost katolicismu jsem si jen ověřil jeho správnost. S manželkou jsme byli členy jedné evangelikální „nedenominační“ církve a pracoval jsem na protestantské střední škole. Věděl jsem, že kdybych se připojil ke katolické církvi, nemohl bych na té škole dál působit. Vzpomínám si, jak jsem jeden týden seděl na bohoslužbě a říkal si: „Ve své teologii můžu být katolíkem a přitom dál chodit sem do protestantského sboru.“

Církev znamená společenství

16.01.2025, RC Monitor 24/2024

Slovo církev (ecclesia) znamená společenství, soudržnost, setkávání se. V běžném životě to chápeme tak, že jednou v týdnu, v neděli, zajdeme na mši svatou do kostela. A tam – podle farnosti – s ostatními lidmi, které buď známe, nebo neznáme, strávíme tu zhruba hodinku mše svaté. V některých farnostech jdou dál – pořádají po mši svaté třeba společnou snídani, po vzoru prvních křesťanů při agapé, nebo farní kafe.

Novus rex, nova lex

24.11.2024, RC Monitor 22/2024

Tato latinská věta mi nezůstala v paměti z doby mých teologických studií. Za mých středoškolských let jsme ji na hodinách dějepisu několikrát slyšeli v souvislosti s učivem a občas ji slýcháme doposud. Měl jsem učitele s nebývalou schopností vštípit nám kromě znalostí dějepisu i další informace, které nám přidávají něco na lidskosti a budují nás. Právě při jedné takové příležitosti zazněl výše uvedený citát.

A čemu vlastně věříš?

06.12.2024, RC Monitor 22/2024

Okřídlené úsloví: „To musíte odříkat, i když vás vzbudí o půlnoci,“ jsem poprvé asi slyšel ve škole, když jsme se učili malou násobilku. Za našich školních let se na tom dost bazírovalo, myslím znát věci zpaměti, a naši učitelé nás nikterak nešetřili a bylo jim jedno, zda nám tím způsobí nějakou újmu na psychickém zdraví. A u malé násobilky nezůstalo, nároky se stupňovaly a vědomostí, které jsme ukládali postupně do paměti, bylo stále více.

Notre Dame a budoucnost církve

11.02.2025, RC Monitor 2/2025

Notre Dame byla vzkříšena v celé své nádheře a slávě. Díky Bohu, protože původně byly plány zcela jiné. Dobře, nějaké lapsy se najdou – podivně řešený bronzový minimalistický oltář, který neladí s majestátností katedrály, kovová sedadla, křtitelnice, která nevypadá jako křtitelnice, chórová čepička, která jako by byla vypůjčená od klauna, a podivné kalichy – ale celek se vyznačuje velkou krásou. Důstojné byly i liturgické obřady provázející znovuotevření Notre Dame. Díky nim se věřící povznášejí nad všednost až k nadpřirozenu. Právě to druhé je tolik zapotřebí v naší době, v době, kdy všechno musí být srozumitelné. Latina byla nesrozumitelná a nudná. Posvátné ustoupilo mezilidskému.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.







MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2025 Res Claritatis, z.s.