31.12.2011, Zenit
V prohlášení z 12. prosince kardinál řekl, že volby, v nichž zvítězil úřadující prezident Joseph Kabila, postrádaly důvěryhodnost. 28. listopadu bylo oznámeno, že z 10 kandidátů Kabila získal 49 % hlasů.
Kardinál Monsengwo upozornil na rozporné zprávy o počtu hlasů, které získal druhý v pořadí - Etienne Tshisekedi, který skončil s 32 % hlasů.
Vyzval kandidáty, aby podali stížnost k Nejvyššímu soudu, a požádal je, aby se zdrželi použití násilí. Upozornil rovněž, že 18 mrtvých v průběhu volební kampaně již stačilo.
Církev podle něj má morální povinnost pomoci zajistit spravedlnost a vyjasnit, jaká je pravda o volbách.
Nejvyšší soud následně potvrdil výsledky voleb bez ohledu na protesty ostatních kandidátů. Toto rozhodnutí kritizovala i Belgie a Francie.
Podle zprávy zveřejněné 15. prosince tiskovou agenturou AFP belgický ministr zahraničí Didier Reyndeers řekl, že se chystá Kabilovo slavnostní uvedení do úřadu a vyjádřil politování nad rozhodnutím Nejvyššího soudu. V článku se uvádí, že Kabila před volbami jmenoval nové členy Nejvyššího soudu a rozšířil jejich počet ze 7 na 27.
AFP také sdělila, že podle prohlášení francouzského ministerstva zahraničí došlo při volbách k vážným pochybením.
Podle zprávy agentury Reuters ze 16. prosince Evropská unie a Spojené státy rovněž uvedly, že volby byly zmanipulované. Kabila se stal prezidentem v roce 2001, kdy byl během občanské války v zemi zavražděn jeho otec Laurent. Jeho vítězství ve volbách v roce 2006 bylo také sporné.
16.01.2025, RC Monitor 24/2024
Slovo církev (ecclesia) znamená společenství, soudržnost, setkávání se. V běžném životě to chápeme tak, že jednou v týdnu, v neděli, zajdeme na mši svatou do kostela. A tam – podle farnosti – s ostatními lidmi, které buď známe, nebo neznáme, strávíme tu zhruba hodinku mše svaté. V některých farnostech jdou dál – pořádají po mši svaté třeba společnou snídani, po vzoru prvních křesťanů při agapé, nebo farní kafe.
23.01.2025, RC Monitor 1/2025
Dr. Andreas Laun, emeritní pomocný biskup salcburské arcidiecéze, zemřel 31. prosince 2024 ve věku 82 let. Jeho život se vyznačoval neúnavnou oddaností církvi a živému svědectví žité katolické víry i věrnému naplňování biskupského povolání.
02.11.2024, FB autora
Včera večer jsem cestou domů potkával mladé lidi "vyzdobené" smrtelnými maskami a čarodějnickými znameními jako vyjádření jejich příslušnosti ke slavení anglosaského (původně irogalského) svátku, kdy se svět živých má protnout se světem neživých a mrtví se mají vracet na zem.
11.02.2025, RC Monitor 2/2025
Notre Dame byla vzkříšena v celé své nádheře a slávě. Díky Bohu, protože původně byly plány zcela jiné. Dobře, nějaké lapsy se najdou – podivně řešený bronzový minimalistický oltář, který neladí s majestátností katedrály, kovová sedadla, křtitelnice, která nevypadá jako křtitelnice, chórová čepička, která jako by byla vypůjčená od klauna, a podivné kalichy – ale celek se vyznačuje velkou krásou. Důstojné byly i liturgické obřady provázející znovuotevření Notre Dame. Díky nim se věřící povznášejí nad všednost až k nadpřirozenu. Právě to druhé je tolik zapotřebí v naší době, v době, kdy všechno musí být srozumitelné. Latina byla nesrozumitelná a nudná. Posvátné ustoupilo mezilidskému.
24.10.2024, Slovo Boží
Každý hluchoněmý je člověkem, kterého musíme politovat. Neslyší, co se kolem něho děje, nevnímá sebekrásnější hudbu, a když vám chce něco povědět, namáhá se marně. Proto prokázal Spasitel veliké dobrodiní ubožákovi, o kterém vypravuje dnešní evangelium. Tato událost připomíná mi ještě větší ubožáky. Jsou také hluší a němí, ale svoji chorobu zavinili si sami, a prchají před lékařem, který by je mohl uzdravit. Snad již tušíte, koho míním. Jsou to lidé, kteří zamlčují ve zpovědi své hříchy. Nemluví, kde by mluvit měli, neslyší, kde by slyšet měli. Svatá zpověď, která mohla uzdravit rány, které jim zasadil hřích, stala se jim jedem, který otrávil jejich duši. Abych vás uchránil tohoto neštěstí, promluvím dnes o zamlčování hříchů. Ukáži vám, kdo se ho dopouští, zmíním se o důvodech, proč k němu dochází, a vyložím jeho smutné následky.
06.02.2025, National Catholic Register
Tento středověký gotický klenot – který byl až do svého uzavření nejnavštěvovanějším místem Francie se zhruba 13 miliony návštěvníky ročně, tedy mnohem více, než kolik jich přijde na Eiffelovu věž – je nerozlučně spjata s velkolepými dějinami Francie a s duší jejího lidu.