31.12.2011, Zenit
V prohlášení z 12. prosince kardinál řekl, že volby, v nichž zvítězil úřadující prezident Joseph Kabila, postrádaly důvěryhodnost. 28. listopadu bylo oznámeno, že z 10 kandidátů Kabila získal 49 % hlasů.
Kardinál Monsengwo upozornil na rozporné zprávy o počtu hlasů, které získal druhý v pořadí - Etienne Tshisekedi, který skončil s 32 % hlasů.
Vyzval kandidáty, aby podali stížnost k Nejvyššímu soudu, a požádal je, aby se zdrželi použití násilí. Upozornil rovněž, že 18 mrtvých v průběhu volební kampaně již stačilo.
Církev podle něj má morální povinnost pomoci zajistit spravedlnost a vyjasnit, jaká je pravda o volbách.
Nejvyšší soud následně potvrdil výsledky voleb bez ohledu na protesty ostatních kandidátů. Toto rozhodnutí kritizovala i Belgie a Francie.
Podle zprávy zveřejněné 15. prosince tiskovou agenturou AFP belgický ministr zahraničí Didier Reyndeers řekl, že se chystá Kabilovo slavnostní uvedení do úřadu a vyjádřil politování nad rozhodnutím Nejvyššího soudu. V článku se uvádí, že Kabila před volbami jmenoval nové členy Nejvyššího soudu a rozšířil jejich počet ze 7 na 27.
AFP také sdělila, že podle prohlášení francouzského ministerstva zahraničí došlo při volbách k vážným pochybením.
Podle zprávy agentury Reuters ze 16. prosince Evropská unie a Spojené státy rovněž uvedly, že volby byly zmanipulované. Kabila se stal prezidentem v roce 2001, kdy byl během občanské války v zemi zavražděn jeho otec Laurent. Jeho vítězství ve volbách v roce 2006 bylo také sporné.
11.04.2025, RC Monitor 6/2025
Nelze zamlčet, že jedním z nově nastražených lákadel se po roce 1989 stala i pro katolické kněze možnost osobního sebezviditelňování v médiích. To však s sebou nese nemalé riziko ohrožení vlastní kněžské svátostné identity.
06.12.2024, RC Monitor 22/2024
Okřídlené úsloví: „To musíte odříkat, i když vás vzbudí o půlnoci,“ jsem poprvé asi slyšel ve škole, když jsme se učili malou násobilku. Za našich školních let se na tom dost bazírovalo, myslím znát věci zpaměti, a naši učitelé nás nikterak nešetřili a bylo jim jedno, zda nám tím způsobí nějakou újmu na psychickém zdraví. A u malé násobilky nezůstalo, nároky se stupňovaly a vědomostí, které jsme ukládali postupně do paměti, bylo stále více.
26.02.2025, The Catholic Thing
V poslední době trávím celkem dost času s pohany. Ne s moderními požitkářskými, falešně idealistickými, nezajímavými pohany všude kolem nás, zvlášť na našich univerzitách, nýbrž s dávnými – skoro až příliš zajímavými – houževnatými hledači pravdy a dobra.
09.12.2024, RC Monitor 22/2024
Pouštím se do kontroverzního tématu. Vím to, a proto předem říkám: berte moje názory jen jako úvahu nad zvykem, který byl původně alternativou, ale rozšířil se jako jediná správná možnost.
29.04.2025, RC Monitor 8/2025
Když roku 1934 malíř Evžen Kazimirowski dokončil obraz Božího Milosrdenství podle pokynů sestry Faustyny a ona ho poprvé spatřila, byla zklamaná a dala se do pláče. Ježíš totiž dle jejího vyjádření nebyl tak krásný, jak ho vídala. Dá se totiž pochopit obojí, jak zklamání sestry Faustyny, tak nedokonalou práci pana malíře. Není totiž v našich lidských silách popsat či jinak ztvárnit něco, co nás přesahuje. Jeví se to takřka nemožné.
15.04.2025, RC Monitor
Někteří mají ještě v paměti Vánoce a již jsou na dosah dny, kdy bude asi každý z nás co nejintenzivněji rozjímat o utrpení Páně (jak ten čas letí). O jeho prožité bolesti, samotě, nepochopení a lhostejnosti okolí, zradě. Ano, o tom všem je Svatý týden, jehož bolest ovšem přebíjí radost ze Vzkříšení.