Máme na své straně celé nebe

07.07.2022, RC Monitor 13/2022

„Nadácia Slovakia Christiana“ a portál Christianitas.sk vyhlásily anketu s názvem „Christianofób roka“. Výsledky této ankety budou již v době vydání tohoto čísla Monitoru známy a abych byl upřímný, jsem zvědav. V době, kdy všelijaká média šermují slovy končícími na ono deklasující –fob, případně –fil, je, myslím, dobré všímat si i toho kdo nemá rád, popř. se bojí nás křesťanů. Ale o to zase až tak nejde. Tací budou vždy a bude jich dost. Nakonec, náš Pán nás na to připravil dostatečně, stačí se začíst do libovolného evangelia.


Jestliže budeme brát za bernou definici fobie, kterou uvádí Wikipedie: „Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem z určitých věcí, situací či jevů, ať skutečných, nebo neexistujících“ a zároveň si vzpomeneme (my věkovitější) na působnost „Oddělení boje s vnitřním nepřítelem“, může nás napadnout, že takového christianofoba nemusíme ani hledat vně církve. I v našich řadách je jich dost. Jen namátkou tu máme takové jevy jako je např. celibát, postoj církve k umělému oplodnění a k jednopohlavním svazkům a celému tomu modernímu šílenství, které zní podobně jako BFLMPSVZ, ale i samotné desatero a patero (nebo alespoň některé z nich). Poslední dobou si všímám i jakési fobie z užití slova hřích a zvláště pak sousloví těžký hřích.

Zkusme si tedy nějaký čas prázdnin či dovolené vyhradit na „boj s vnitřním nepřítelem“ a nezabývejme se příliš vnějšími projevy christianofobie (jsou a vždy budou v hojném počtu), ale hledejme, odhalujme a snažme se odstranit strachy vlastní, které nám brání žít autentický křesťanský život. Vždyť v tomto boji máme na své straně celé nebe, takže se dá vyhrát.

P. Evermod Jan Sládek, O.Praem.


Další články


Kardinál Zen usvědčen u hongkongského soudu, má zaplatit pokutu

30.11.2022, Aleteia

Emeritní biskup a otevřený obhájce demokracie musí zaplatit 512 dolarů za to, že nezaregistroval charitativní organizaci.

Jak chápat očistec

07.11.2022, Integrated Catholic Life

„Boží milosrdenství nepřehlíží nedostatky a hřích; odstraňuje je a napravuje škody..., a my jsme povoláni k tomu, abychom se na jeho milosrdenství podíleli.“

Na tenké hraně: Jak je to s morálkou v oblasti plastické chirurgie a co vlastně znamená tetování? Sebezmrzačení?

22.11.2022, RC Monitor 22/2022

Dostali jsme dva zajímavé čtenářské dotazy. (Přidáte další? Co se vám honí hlavou? Rádi budeme hledat odpovědi s vámi!) Tentokrát jsme oslovili morálního teologa z Cyrilometodějské fakulty Univerzity Palackého P. ThLic. Jan Poláka, Ph.D. a na přímé dotazy přinášíme přímé odpovědi.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2022 Res Claritatis, z.s.