Jak bude dlouhý náš pozemský život?

08.08.2022, RC Monitor 15/2022

Vždy, když čtu onu část Lukášova evangelia, které se bude číst tuto neděli (Lk 12. 13–21), vzpomínám, kolikrát jsem už slyšel: „To víte, teď nemám moc času na chození do kostela. Když jsem byl kluk, to jsem i ministroval, a rád, pan farář byl moc hodný... Ale teď, práce, povinnosti vůči rodině, kterou musím zajistit. A víte přece, jak je dneska všecko drahý... Už se těším na důchod, to budu mít čas...“ nebo něco podobného.


Ovšem i zde čas ukazuje, jak daleko je od slov k činům. Většina z těch, kteří takto hovořili, zůstala, žel Bohu pouze u slov. Ať již z důvodu lenosti nebo mylného přesvědčení, že mají stále dost času, či z důvodu, že se důchodu prostě nedožili.

Pán Ježíš nás upozorňuje na fakt, že máme celý život plný příležitostí k mamonění materiálních statků, které nám mohou zpříjemnit a také usnadnit (alespoň částečně) pozemský život. Ale o tomto pozemském životě nevíme jedno dosti podstatné, jak bude dlouhý.

Mnozí z těch, kteří se soustředí jen na hmotné statky, tvrdí, že sází na jistotu. Vždyť nebe je věc nejistá a kdo ví, jaké to bude po smrti. Je až překvapivé, jak je tato jejich jistota vlastně nejistá a dnešní doba nám to tak trochu ukazuje (např. současná inflace, která požírá námi střádaný „finanční polštář“ spolehlivěji než hejno molů, ale mohou to být i vlastní děti, na jejichž výchovu nebyl čas proto, že se jim zajišťovala šťastná a pohodlná budoucnost).

K finanční gramotnosti patří i diverzifikace zdrojů i úspor. Diverzifikujme tedy, ale ne pouze ve financích a nezapomínejme že kromě spořitelen zde na zemi existuje i spořitelna nebeská, kde nepůsobí oxidace kovů, mol tam nedoletí a inflace nedosáhne.

Radil bych sázet na tuto jedinou jistotu v dnešní nejisté době.

P. Evermod Jan Sládek O.Praem.


Další článkyDům ze skla: Druhý vatikánský koncil a média

17.04.2023, RC Monitor 7/2023

Ještě jako kardinál Ratzinger si budoucí papež Benedikt XVI. při svých vzpomínkách na průběh Druhého vatikánského koncilu postěžoval na zásadní rozdíl mezi skutečným koncilem samotných koncilních otců a novináři zprostředkovaným „koncilem médií“.

Tak trochu cenzura všude kolem nás

20.04.2023, RC Monitor 7/2023

Určitě nejsem sám, kdo zaregistroval informace o jakémsi přepisovacím šílenství klasických literárních děl do jakési „novo–neurážející–řeči“. Je vlastně těžké si toho nevšimnout a bedlivý pozorovatel to již zaregistroval před lety.

Požehnané Velikonoce!

09.04.2023, RC

"Jde o to, ani ne tak více mít, jako více být.“ Jan Pavel II.

Velké Tajemství

29.05.2023, RC Monitor 11/2023

Prý to bylo za totality. Jedna paní učitelka se smála nad vírou křesťanů, že věří v Trojjediného Boha a tak napsala na tabuli 1+ 1 + 1 = 1 a dodala směšně: „Vždyť je to tři!“ Jeden z žáků si dodal odvahy, šel k tabuli, znaménka plus smazal a nechal tam tečky. Mělo to logiku.

Svátostná výbava

07.06.2023, RC Monitor 11/2023

Na Hod Boží Svatodušní se mnohde biřmovalo a mnozí tedy obdrželi onu svátostnou „výbavu“ pomáhající jim k tomu, aby mohli lépe svědčit o víře, ji bránit a v jejím šíření pomáhat. Nakonec, i my jsme onou „výbavou“ byli obdarováni.

Je slučitelné být občanem a být křesťanem?

22.09.2023, RC Monitor 17/2023

Na různých webech, kde se diskutuje o manželství (především v kontextu rozšíření instituce manželství i na homosexuální páry), se často ze strany křesťanů, kteří nejsou proti tomuto rozšíření, objevuje jedna argumentace. Ve zkrácené podobě si ji můžeme shrnout následovně: Pro mě zůstane manželství, tedy svátost manželství, výlučně heterosexuální, ale jako křesťané nemáme právo mluvit do toho, co si sekulární stát ustanoví.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2023 Res Claritatis, z.s.