Maďarský premiér Viktor Orbán ostře kritizuje EU za to, že přijímáním ideologie LGBT odmítá „křesťanské dědictví“

04.09.2023, LifeSiteNews

Evropská unie „vyrovnává svůj počet obyvatel pomocí migrace a vede LGBTQ ofenzívu proti evropským národům, které mají přátelský postoj k rodině,“ varoval maďarský předseda vlády.


Evropská unie se stala „nezodpovědnou říší“, které ve jménu ideologie LGBT vede válku proti prorodinným, křesťanským evropským národům, prohlásil minulý víkend maďarský předseda vlády Viktor Orbán.

Orbán vystoupil v červenci v rumunském Băile Tușnad na každoroční konferenci Letní univerzity Tusványos. V této oblasti žije vysoké procento etnických Maďarů. Orbán toto setkání navštěvuje nejméně od roku 2014.

Ve svém projevu zaměřeném na budoucnosti se soustředil na domácí i zahraniční záležitosti. Jak již LifeSite informoval, Orbán apeloval na USA, aby ve vznikajícím multipolárním světovém uspořádání vnímaly Čínu jako světovou mocnost a nestupňovaly již existující napětí. „Strany, které stojí proti sobě, by se navzájem měly uznávat jako sobě rovné,“ řekl.

Orbán také poznamenal, že Evropa ztratila křesťanskou víru. Poukázal na to, že „západní hodnoty“ dnes mají kořeny v „migraci, LGBTQ a válce“.

„V jádru konfliktů mezi Evropskou unií a Maďarskem“ je to, že „Evropská unie odmítá [své] křesťanské dědictví.“. EU „vyrovnává svůj počet obyvatel pomocí migrace a vede LGBTQ ofenzívu proti evropským národům, které mají přátelský postoj k rodině“.

„Evropa dnes vytváří svou vlastní politickou třídu,“ dodal, „která již není zodpovědná a nezastává žádná křesťanská ani demokratická přesvědčení.“

Od svého zvolení roku 2010 změnil Orbán svou historicky katolickou zemi v obranný val proti globalismu a multikulturalismu, čímž vyvolává hněv politických zastánců otevřených hranic. V posledních letech se v Maďarsku usadili mnozí takzvaní národní konzervativci či „postliberálové“, jako například badatel Gladden Pappin.

Orbán poukázal na dichotomii mezi Maďarskem a jeho sekulárními, liberálními sousedy, kdy připomněl, že jeho ústava vychází z jeho křesťanského dědictví, zatímco ústavy ostatních stojí na představě osamoceného jedince.

„Podstatou maďarské ústavy, jeho základním předpokladem, je to, že existuje místo, které je naše, náš domov,“uvedl. „Existuje společenství, které je naše, a tím je náš národ.“

„Naším duchovním východiskem je to, že toho nejdůležitějšího v lidském životě nelze dosáhnout osamoceně,“ pokračoval. „Proto je v jádru naší ústavy slovo ’my‘. Mír, rodinu, přátelství a ducha společenství nelze získat osamoceně.“

Orbán dodal, že maďarská ústava je neoblomně prorodinná.

„Naše ústava... prosazuje místo, kde naše děti budou žít jako ve své vlasti. Potvrzuje naši identitu jako mužů a žen, protože právě to nazýváme rodinou,“ řekl. „Potvrzuje také naše hranice, protože tak můžeme vyjádřit, s kým chceme žít.“

Během svého projevu Orbán také předložil hloubkovou analýzu vnitropolitických bojů v rámci EU. Řekl, že na Maďarsko útočí „federalisté“, kteří pomocí „politické korupce“ financují jeho protivníky, aby odstranili jeho vládu v Maďarsku.

„Federalisté se nás snaží vytlačit; otevřeně říkají, že v Maďarsku chtějí změnit vládu,“ prohlásil. „Využívají všechny prostředky politické korupce k financování maďarské opozice. Totéž dělají v Polsku a pamatujete si, jak se snažili, aby v Itálii nezvítězila pravice Meloniové? Všechny tyto pokusy selhaly.“

Francii, Německo a Českou republiku Orbán charakterizoval jako na straně „federalistů“, zatímco Polsko, Maďarsko a potenciálně také Itálii a Rakousko podle něj stojí na straně suverenity.

Orbán dále varoval, že přílišné „odpojování“ od světové ekonomiky by bylo od Evropské unie pošetilé, zvlášť s ohledem na Rusko, které zajišťuje většinu energetických potřeb kontinentu.

„Nastavit novou rovnováhu se nepodaří přes noc – ani z měsíce na měsíc,“ předpovídal. „Nastolení takové nové rovnováhy potrvá celou generaci. To znamená, že nejen my budeme žít v tomto globálním systému vztahů, v této světové éře a v tomto duchu doby, ale i naše děti... Při tvorbě našich maďarských národních plánů to musíme mít na mysli.

Přeložila Alena Švecová


Další článkyI mistr soudce se někdy utne

03.01.2024, Právo v děšti

Není pravda, že žádná srovnatelná ústava v Evropě nezná ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy.

Velehradská Literární pouť

11.11.2023, velehradinfo.cz

Na poutním místě Velehradě se v neděli 26. listopadu popáté uskuteční literární pouť. Hlavním tématem letošní akce bude odkaz života kněze a básníka Jiřího Jana Víchy OFMCap. Součástí pouti bude mše svatá, po níž bude následovat literární beseda.

Pět každodenních dobrodiní od našeho anděla strážného

08.02.2024, TAN Direction

1. Chrání nás v nebezpečí
Z Písma svatého, ze života světců i z každodenních zkušeností obyčejných lidí lze uvést bezpočet případů, kdy andělé někoho ochránili uprostřed fyzického nebezpečí. K těm zmíněným v Písmu patří záchrana Lota a jeho rodiny ze Sodomy, ochrana tří hebrejských mládenců v babylonské ohnivé peci, pomoc poskytnutá Judovi Makabejskému a jeho vojsku a vysvobození sv. Petra z vězení.

Ex orbe et Urbe - 14. 12. 2023

14.12.2023, RC

Ed. Condon na portálu The Pillar přináší rozsáhlý exkluzivní rozhovor s Raffaelem Mincionem – obchodníkem, který patří mezi hlavní obžalované ve vatikánském procesu s kardinálem Becciu. Ed. Condon shrnuje: „Během naší mnohahodinové konverzace Mincione zodpověděl a vysvětlil každou myslitelnou otázku, kterou by mu někdo mohl položit ohledně jeho jednání s Vatikánem. Uvěřit mu znamená akceptovat příběh, který jej vykresluje nejprve jako terč skupiny lidí kolem Státního sekretariátu, a potom jako obětního beránka žalobců snažících se zažehnat průšvih a získat něco z peněz pro Vatikán zpět.“ Ale Condon se ptá: „Taková naivita jde těžko dohromady s jinak úspěšnou Mincioneho kariérou ve žraločím světě londýnských finančníků. Je tohle člověk, kterému měl Vatikán svěřit 200 milionů eur?“

Jak se něco stává někým

18.12.2023, RC Monitor 23/2023

Známý katolický kněz a publicista, místopředseda etické komise Ministerstva zdravotnictví, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a externí spolupracovník Katedry zdravotnického práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Marek (Orko) Vácha vyjádřil 28. listopadu 2023 na serveru iROZHLAS.cz svůj názor na bytostný status lidského plodu. Doslova řekl: „Zda je embryo něco nebo někdo, je otázkou nerozřešitelných debat. Ve chvíli porodu se již jedná o osobu, oocyt (vajíčko – pozn. red.) ani spermie osobami nejsou. Někdy v těch 280 dnech se něco stane, nenastane ovšem žádná magická transformace z bytosti na osobu, proces je kontinuální.“

Je to tady: obrovská naděje

11.12.2023, RC Monitor 23/2023

Miluji adventní dobu. Dříve jsem se spíše těšil z přípravy na Slavnost Narození našeho Pána, ale od svého povolání ke kněžství intenzivně vnímám Boží zaslíbení, které betlémské Dítě přináší. Zejména když pohlížím na sebe, svou nedokonalost a na současný svět, ve kterém žijeme, kterému mnohdy nerozumím a s jeho směřováním se často nedokážu ztotožnit, mě Boží zaslíbení přináší vjem obrovské naděje.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2024 Res Claritatis, z.s.