Obliba Vánoc v Nepálu

28.12.2013, Asia News


V Káthmándú se 25. prosince konala oslava Vánoc, jíž se kromě katolíků a dalších křesťanů zúčastnili i hinduisté a buddhisté. Na rozdíl od předchozích let si jinověrci oblíbili nejen „konzumní“ stránku Vánoc, ale účastnili se bohoslužeb po celé zemi.

Na půlnoční mši svatou v katedrále Nanebevzetí přišly stovky lidí. Celebrant při kázání řekl: „V Božích očích není nikdo opuštěn ani diskriminován. Milost Boží je otevřená pro každého, kdo chce žít v souladu s Božím životem.“ Podle sociologa Manohara Sharmy právě tato otevřenost vůči druhým přitahuje jinověrce ke křesťanství. „V Nepálu se o křesťanství zajímají tisíce lidí právě proto, že není tak diskriminační jako hinduismus.“

Poslední census skutečně ukázal, že křesťanská populace v Nepálu narůstá. Protestantský duchovní K. B. Rokaya řekl, že v poslední době bylo v zemi otevřeno asi 7.000 kostelů. Od roku 2008 smějí křesťané vystavovat své náboženské obrazy a dekorace i na veřejnosti.Další článkyZmrtvýchvstání Páně

10.04.2023, RC Monitor 7/2023

Je neděle Vzkříšení. Po temné noci vychází Slunce, hrob se stává kolébkou nového života. Smrti poprvé v dějinách navždy uniká její kořist. Největší zvrat v celých dějinách lidstva. Něco, co se týká naprosto každého člověka v každé době.

Tak trochu cenzura všude kolem nás

20.04.2023, RC Monitor 7/2023

Určitě nejsem sám, kdo zaregistroval informace o jakémsi přepisovacím šílenství klasických literárních děl do jakési „novo–neurážející–řeči“. Je vlastně těžké si toho nevšimnout a bedlivý pozorovatel to již zaregistroval před lety.

Je slučitelné být občanem a být křesťanem?

22.09.2023, RC Monitor 17/2023

Na různých webech, kde se diskutuje o manželství (především v kontextu rozšíření instituce manželství i na homosexuální páry), se často ze strany křesťanů, kteří nejsou proti tomuto rozšíření, objevuje jedna argumentace. Ve zkrácené podobě si ji můžeme shrnout následovně: Pro mě zůstane manželství, tedy svátost manželství, výlučně heterosexuální, ale jako křesťané nemáme právo mluvit do toho, co si sekulární stát ustanoví.

Hospodin se stará

30.03.2023, RC Monitor 6/2023

A ke kříži se zase belháme. Jsme alespoň o krok blíže oné vyvýšené lásce? Nebo jen rok co rok jak kolem horké kaše obcházíme a ani prstem se nedotkneme ran Spasitele?

Kam to vlastně jdu a proč?

22.05.2023, RC Monitor 10/2023

Ve čtrnácté kapitole Janova evangelia říká Pán Ježíš Tomášovi: „Já jsem cesta pravda a život, nikdo nepřichází k Otci než skrze mne“. Z toho může vyvstat zcela osobní otázka; jdu já tou správnou cestou? Je má cesta pravdivá a opravdová a vede k životu?

Kde je Maria, tam není hřích

08.09.2023, RC Monitor 16/2023

Pouze u třech osobností slaví Církev liturgicky i den jejich pozemského narození. První je sám Spasitel – Vánoce, druhou je Jan Křtitel – 24. červen a třetí je svátek Narození Matky Boží, který slavíme 8. září – přesně 9 měsíců od Slavnosti jejího Neposkvrněného početí.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2023 Res Claritatis, z.s.