Katolická univerzita v Erbilu čelí exodu křesťanů z Mosulu

29.12.2015, Asia News

Arcibiskup Warda hovořil s Asia News o novém vzdělávacím zařízení. V době utrpení, pronásledování a exodu křesťanů v Iráku univerzita nabízí „silnou motivaci zůstat v zemi“. Italská biskupská konference poskytla na tento projekt 2,3 milionu eur. Nové univerzitní programy zahrnují studium orientalistiky, informačních technologií, jazyků a ekonomie. Oficiální zahájení proběhlo o svátku Neposkvrněného početí.


„Naše milovaná křesťanská komunita má v dnešní době mnoho důvodů pro opuštění Iráku. A proto chce být tato univerzita silným motivem pro setrvání v zemi. Na nás všech velmi záleží, abychom jim poskytli důvody zde zůstat. Jsem tudíž přesvědčen, že tato univerzita je znamením naděje,“ řekl Mons. Bašár Warda, arcibiskup z Erbílu, hlavního města iráckého Kurdistánu.

Vzhledem k tomu, že skupina Islámský stát (IS) obsadila Mosul a Ninivskou planinu, statisíce lidí uprchly do iráckého Kurdistánu. Nicméně základní kámen katolické univerzity v Erbílu byl položen na podzim roku 2012 v Ankawě, křesťanském městě severně od Erbílu, na pozemku o třech čtverečních kilometrech poskytnutém chaldejskou církví.

Rozhodnutí postavit univerzitu pramenilo z touhy vytvořit místo pro vědecký výzkum. Univerzita je otevřena každému, kdo chce získat vyšší vzdělání, a tedy i mladým uprchlíkům.

8. prosince, o svátku Neposkvrněného početí, se arcibiskup Warda a Mons. Nunzio Galantino, generální sekretář Italské biskupské konference (CEI), osobně účastnili slavnostního otevření, dále byli mimo jiné přítomni ministr školství iráckého Kurdistánu Goran Yousif a ministr vnitra Karim Sinjri.

Mons. Galantino byl v Erbíilu na třídenní návštěvě. Italští biskupové poskytli na tento projekt 2,3 milionu eur.

Nyní studenti mohli školu navštívit, aby se dozvěděli více o její struktuře a vzdělávacích programech. Prozatím univerzita nabízí studium ekonomiky, počítačové vědy a východních jazyků a literatury. Plánuje se, že v nepříliš vzdálené budoucnosti bude vytvořena fakulta práva a mezinárodních vztahů.

Podle Mons. Galantina škola položí základy „nových dějin a slibné budoucnosti“ místní komunity, která se po násilnostech a utrpení zakoušeném v posledním roce a půl, chystá oslavit své druhé Vánoce mimo domov.

Nové katolické vzdělávací zařízení v Erbílu, nedaleko od uprchlických táborů v Ankawě, „bude otevřeno všem,“ řekl Mons. Warda. „Každý rok přivítá nejméně 250 studentů.“

„Doufám, že všichni studenti – křesťané, muslimové, jezídi – budou schopni vstřebávat katolickou víru a její základní hodnoty,“ řekl arcibiskup agentuře AsiaNews.

Škola bude mít několik fakult: „orientálních studií, informačních technologií, jazyků, pedagogiky a ekonomiky.“ Bude také hostit mladé lidi z Mosulu a Ninivské planiny.

„Katolická univerzita zahájí svou činnost v pátek 11. prosince,“ dodal arcibiskup. „V rámci biblického a teologického studia nabídne zhruba 96 kurzů. Budou otevřeny uprchlíkům ve věku od 18 do 40 let. Očekáváme účast asi 300 lidí.“


Další články


Jak bude dlouhý náš pozemský život?

08.08.2022, RC Monitor 15/2022

Vždy, když čtu onu část Lukášova evangelia, které se bude číst tuto neděli (Lk 12. 13–21), vzpomínám, kolikrát jsem už slyšel: „To víte, teď nemám moc času na chození do kostela. Když jsem byl kluk, to jsem i ministroval, a rád, pan farář byl moc hodný... Ale teď, práce, povinnosti vůči rodině, kterou musím zajistit. A víte přece, jak je dneska všecko drahý... Už se těším na důchod, to budu mít čas...“ nebo něco podobného.

Druhý vatikánský koncil a láska k dědictví, které nás přesahuje

20.07.2022, RC Monitor 14/2022

Dekret Druhého vatikánského koncilu o ekumenismu shledává, že církve pocházející z protestantské reformace se vyznačují „láskou a úctou k Písmu svatému, ba téměř jeho kultem“ (Unitatis redintegratio č. 21).

Nový patron katolické žurnalistiky

25.07.2022, Denver Catholic

Od 15. května mohou katoličtí novináři na celém světě považovat jednoho ze svých řad za svatého, protože na Svatopetrském náměstí byl kanonizován Titus Brandsma, nizozemský karmelitán, který byl v roce 1942 zabit v koncentračním táboře Dachau.

Jak zničit civilizaci: Postupně

01.08.2022, The Catholic Thing

Naši současní vylepšovatelé světa jsou mnohem chytřejší než staří tvůrci revolucí; naši současníci a krajané totiž vědí, že chcete-li uspět v radikálním přetváření světa, musíte svou práci dělat postupně.

Poznávej a více miluj

18.07.2022, RC Monitor 14/2022

Poznávání roste vzájemnou blízkostí a mnoha společnými aktivitami. Právě v těchto dnech si připomínáme 105 let od událostí ve Fatimě, které nám nabízí, mimo jiné, právě výzvu Matky. Že její Syn a náš Pán a Spasitel Ježíš Kristus si přeje, abychom ji (Pannu Marii) více poznávali a více milovali. Ona stále naplňuje své poslání Matky Božího Syna, tak, jako před 2000 lety, tak také stále i nyní jako Matka Církve. Vždyť Církev – to jsme my. Jsme Kristovo mystické Tělo.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2022 Res Claritatis, z.s.