Tak trochu cenzura všude kolem nás

20.04.2023, RC Monitor 7/2023

Určitě nejsem sám, kdo zaregistroval informace o jakémsi přepisovacím šílenství klasických literárních děl do jakési „novo–neurážející–řeči“. Je vlastně těžké si toho nevšimnout a bedlivý pozorovatel to již zaregistroval před lety.


To, když se „Deset malých černoušků“ od A. Christie změnilo na „Deset malých indiánů“, aby se pak objevila konečná verze titulu „A pak nezbyl žádný“. Ale i v našich luzích a hájích si můžeme povšimnouti jakési „korektivizace“. Např. takový myslivec známý z etikety klasického českého lihového výrobku nám postupně za posledních několik let omládl, přišel o láhev vlastního moku i nalitou sklenku, pak mu designéři sebrali flintu i fajfku a dnes už nemá ani to pírko za kloboukem (asi aby netrpělo žádné zvířátko). A dokonce i ten černoušek na kofile zmodral (možná jednou dokonce i zduhovatí).

Proč o tom píšu? Vždyť přece všichni víme, že myslivec bez flinty vypadá divně a modrý černoušek (případně afroameričánek, chcete-li) je biologický nesmysl. Stejně jako by vypadal divně Ježíš Kristus bez kříže, odpouštějící bez pokání a lítosti, nikdy nehovořící o obrácení, nekárající farizeje, tvrdící, že peklo je jen metafora a že je prázdné... A přesto se znovu a znovu (dnes možná ještě v hojnější míře než dříve) objevují designéři snažící se obraz Pána Ježíše „překreslit“ tak, aby odpovídal moderní době. Naštěstí se Pán Ježíš o módu pramálo staral a nikdy se nesnažil zalíbit kormidelníkům korektnosti. A právě díky tomu se můžeme radovat z Jeho zmrtvýchvstání a neustále být vděční za Jeho oběť na Kalvárii.

Požehnané Velikonoce všem.

P. Evermod Jan Sládek O.Praem.


Další články


Kam to vlastně jdu a proč?

22.05.2023, RC Monitor 10/2023

Ve čtrnácté kapitole Janova evangelia říká Pán Ježíš Tomášovi: „Já jsem cesta pravda a život, nikdo nepřichází k Otci než skrze mne“. Z toho může vyvstat zcela osobní otázka; jdu já tou správnou cestou? Je má cesta pravdivá a opravdová a vede k životu?


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránkyČtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2023 Res Claritatis, z.s.