Pokrok? Ano, ale se selským rozumem

02.09.2024, RC Monitor 16/2024

Ježíš Kristus jako dobrý Pastýř pracuje s dalšími zvěstovateli radostné zprávy, tedy s apoštoly. V evangeliu i jinde v Písmu je docela často použito obrazu dobrého pastýře. Jistý vliv na to asi má kulturní kontext. Asi se mnozí z nás kdysi ve školních škamnách v hodinách (zvláště řecké) literatury učili cosi o bukolické poezii. Tedy o textech, které idealizují život pastýřů v přírodě uprostřed zvířat a o pastýřském každodenním živobytí. Také v Novém zákoně, ale i v pozdějších vyobrazeních Krista (které můžeme spatřit v prvních kostelech), se tento příměr používá. My běžní lidé máme být ovcemi, které jsou chápany jako spíše hloupá a stádní zvířata.


Tento obraz dnešního velmi sebevědomého moderního člověka možná i urazí. Může vnímat, že ovce je poměrně samostatné zvíře, které se o sebe postará. Pastýř však pro ovce připravuje dobré místo s kvalitní potravou a dobrou vodou. Je tím, kdo optimalizuje zdroje a pečuje o to, aby ovečky byly chráněny, měly dobré soužití ve stádě, byly třeba i psem chráněny od vlků atd. Myslím, že můžeme také vnímat Krista jako Dobrého Pastýře v tom, kdo pečuje a přináší poměrně samostatným ovcím účinnou pomoc na cestě pastvy (Boží slovo, svátosti, doprovod, posila, atd.). Dnes si možná myslíme, že vše víme nejlépe, vše si přečteme na internetu a žádného pastýře či učitele nepotřebujeme. Je tomu skutečně tak? Spíše ne. Pokud totiž nebudeme mít základní nasměrování a naformátování našeho života, vyznáme se v hromadě informací a možností jen těžko. Chceme-li v životě na tomto světě obstát, více než internetový vyhledávač či umělá inteligence, potřebujeme základní znalosti, a to mnohdy i věcí, které se učíme od dětství kontinuálně nazpaměť (pravdy víry, cizí slovíčka nebo vyjmenovaná slova apod.). Pokud to tak nebude a bude nám chybět základní kostra, na kterou můžeme dodat konkrétní informace, pak se v množství podnětů utopíme.

Ježíš Kristus nám svým učením dává rámec toho, jak věci chápat. Někdo si možná řekne, že tím, kdo se vyzná v hromadě informací a učí nás oddělit pravdu od lži, jsou vědci. Ano i ne. Reálně v mnoha věcech prostě někomu (církvi, rodičům, učitelům, odborníkům) věříme. Vesměs je to správně. Problém však je, když se dnes někteří odborníci a vědci (zvláště ve společenských vědách), zásadním způsobem odchylují od pravdy o Bohu a člověku. Kupříkladu dnes lidé působící na univerzitách tvrdí, že nejsou dvě pohlaví (muž a žena), ale je jich mnohem více. Nebo se domnívají, že vlastností mužství a ženství jsou jen naučené způsoby chování, které lze měnit (gender konstruktivismus). V těchto situacích potřebujeme někoho, komu opravdu věříme, kdo se nebude bát říct, co vidí a co mu říká selský rozum. Neznamená to, že věci se nemohou pohnout, důležitá je však kontinuita a vnitřní logika s tím, co bylo před tím.

P. JCLic. PhDr. Mgr. Radim Cigánek


Další články



Svoboda

17.06.2024, RC Monitor 12/2024

Kardinál Štěpán Trochta zlobil. Nepochybně to byl člověk srdečný, „otevřený“, „člověk dialogu“, jak se dnes s oblibou říká. Ale taky důsledný. Muž Tradice a pevné víry.

Rozhovor s Eugeniuszem Mrózem, přítelem z dětství papeže sv. Jana Pavla II.

13.11.2024, Catholic Culture

Eugeniusz Mróz žil ve Wadowicích ve stejném nájemním domě jako rodina Wojtyłových. Na gymnáziu studoval s Karolem Wojtyłou. Oba zůstali 70 let přáteli.

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie: Protože lásku smrt nepřemůže

15.08.2024, RC Monitor 15/2024

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie: Protože lásku smrt nepřemůže. Tak bych nazval tuto slavnost. Boží touha zachránit člověka je nekonečná, jako On sám je nekonečný a tato slavnost nám připomíná, že se tato Boží touha naplňuje.

Věrnost a svědectví. Rozhovor s litoměřickým biskupem Stanislavem Přibylem

24.09.2024, RC Monitor 17/2024

Přinášíme rozhovor s novým litoměřickým biskupem Stanislavem Přibylem. Představujeme ho také jako hudebníka a znalce hudby, autora knih, obnovitele památek a v neposlední řadě člena Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele.

Upřímný dialog namísto prázdné sebeprezentace

27.09.2024, RC Monitor 18/2024

Dvacet let existence RC Monitoru je doba, kdy se mnohé ve společnosti, ale i Církvi, změnilo s nebývalou intenzitou.

Nejstarší dcera církve

19.08.2024, RC Monitor 15/2024

Nevím, kolikrát jsem musel odpovídat v posledních dnech na otázku: „A co říkáte, pane faráři, na zahájení olympiády v Paříži?“, ale vím, co jsem odpovídal. Odpovídal jsem slovy, která jsem si vypůjčil od francouzského prezidenta pana Macrona: „Toto je Francie!“.


načíst další


Články e-mailem

Týdenní přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.







MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2024 Res Claritatis, z.s.